Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara , in urma cu o saptamana am cumparat o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara , in urma cu o saptamana am cumparat o masina de la ...

Buna seara , in urma cu o saptamana am cumparat o masina de la un domn. Acesta mi a zis la telefon de fata cu alti doi prieteni a mei ca are toate actele valabile la masina. Am mers sa cumpar masina , tot ce cei doi prieteni si ne am intalnit in parcare la un OMV. El si acolo a spus ca are toate actele valabile , eu uitandu ma doar la asigurare . I am dat banii omului si a spus ca ne intalnim saptamana viitoare sa facem contractul si m a trecut doar pe talon ca “incredintata”. In oras la mine , in urma cu 2 zile am fost oprit de politie si acestia mi au aratat ca data itp-ului este modificata cu marcarul si ca acesta este expirat din Decembrie. M a intrebat politistul daca eu am modificat si i am zis de mai multe ori ca nu si ca asa am primit talonul. Am primit amenda , politia a zis ca v a cerceta si ca e posibil sa se deschida dosare penale pentru ambii deocamdata ,pana la rezolvare. Eu i am depus plangere domnului ce mi a dat masina si vreau sa stiu ce se poate intampla in continuare si daca pot sa rezolv asta pana sa caut un avocat.

- eu am incercat pe whatsapp sa incerc sa il dau de gol prima data
Odata mi a zis ca itp ar trebuii sa fie valabil
Odata ca el stia ca era valabil
L am sunat si i am spus ca ne auzim la caz si cum sta treaba
Si a ras de mine
A doua zi mi a dat iar mesaj si a incercat sa facem amiabila (hai sa ne vedem sa rezolvam pana nu e mai rau) si am spus ca n am ce amiabila sa fac si ca ne vedem la proces . ( eu neavand contract inca cu el la masina semnat) m a sunat iar azi si mi a spus ca daca nu vin sa semnez ,da masina furata , ca are un chef major sa isi recupereze bunul asa dintr o data. Si i am zis ca ok sa o de a si ca ne auzim la prima infatisare a procesului.
Deci am avut martori peste tot , au auzit si tot ce am vorbit , au vazut si cand am dat banii pe masina , “afacerea “ a fost facuta si intr un loc public , am toate conversatiile cu el pe telefon cu amiabila , amenintarea ca da masina furata.
Se poaye rezolva cazul meu si sa mi dovedesc nevinovatia cu toate astea? Sau ce ar trebuii sa fac ? Pana vorbesc cu un avocat?
Cel mai bine e sa treceti direct la etapa urmatoare, adica sa va angajati un avocat.
1. Dvs. ați condus un automobil cu ITP-ul falsificat. Punct! Putea să fie mașina vecinului, a soacrei, nu are importanță, e vorba despre responsabilitatea conducătorului auto și nu a proprietarului. Toate "argumentele" dvs. nu pot să dovedească decât că ați fost fraier(ă) de bună credință, nu vă exonerează de răspundere. Rămâne să vedeți ce decide poliția, procurorul, etc.
2. Ca să nu mai complicați situația, eu v-aș recomanda să faceți actele, prin asta puneți în concordanță situația de fapt cu cea de drept a proprietății automobilului.

În acest moment nu văd necesară angajarea unui avocat. În momentul în care veți avea un feedback de la autorități, atunci da. S-ar putea ca feedbackul să fie un NUP, amendă, trimitere în judecată.

Învățătură de minte, "sunt cetățean european și am drepturi" dar și responsabilități!
Hai sa vedem cum stati ambii! Dvoastra ati condus un autovehicul care nu avea ITP, cel putin asa a zis organul. Fapta dvoastra este contraventie. Vanzatorul, el sau alta persoana, a modificat/falsificat un inscris oficial, asta cred ca tine de penal. Concluzia e ca sta mai rau decat dvoastra. Angajati-va un avocat, veti castiga si-i veti scoate jmekeriile din cap. Aveti convorbirile, aveti martorii si-l aveti si pe pr*st! Daca era destept nega pana-n panzele albe ca ar fi masluit sau ca a stiut de masluirea certificatului. Daca faceti actele de v/c pretindeti o mie, doua de lei, pe langa contravaloarea amenzii, trebuie facut ITP-ul la RAR, masina nu-i noua, melitia v-a luat placutele si talonul, cel putin asa trebuia sa faca.
Vânzătorul nu a afirmat că ar fi modificat ITP-ul! El spune doar că știe că este valabil, că ar trebui să fie valabil, atât! Deci de unde vinovăția recunoscută a acestuia?
Individul nu este la prima țeapă, știe că este acoperit.

DlGoe a scris:

Hai sa vedem cum stati ambii! Dvoastra ati condus un autovehicul care nu avea ITP, cel putin asa a zis organul. Fapta dvoastra este contraventie. Vanzatorul, el sau alta persoana, a modificat/falsificat un inscris oficial, asta cred ca tine de penal. Concluzia e ca sta mai rau decat dvoastra. Angajati-va un avocat, veti castiga si-i veti scoate jmekeriile din cap. Aveti convorbirile, aveti martorii si-l aveti si pe pr*st! Daca era destept nega pana-n panzele albe ca ar fi masluit sau ca a stiut de masluirea certificatului. Daca faceti actele de v/c pretindeti o mie, doua de lei, pe langa contravaloarea amenzii, trebuie facut ITP-ul la RAR, masina nu-i noua, melitia v-a luat placutele si talonul, cel putin asa trebuia sa faca.