Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daca nu m-am prezentat la apel, care este procedura ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daca nu m-am prezentat la apel, care este procedura ?

Am avut un proces, am facut apel, am primit intampinare la apel si am depus raspuns la intampinare. Nu am avut nimic altceva de declarat fata de cele scrise si nu am putut sa ma prezint la apel. Pe portalul just.ro au fost intotdeauna actualizate rezultatele insa pentru apel nu a fost facuta nici o modificare desi a trecut suficient timp. Apelul a fost facut la tribunal.

Ma voi duce sa aflu rezultatul cand voi avea timp, dar nu am primit nici o scrisoare si as vrea sa daca e posibil sa se fi anulat sau care e procedura in caz de neprezentare la apel ?
E posibil sa se fi anulat doar daca trebuia timbrat si nu ati facut-o in termen. Dar trebuia sa vi se fi comunicat asta. Daca ati cerut judecata in lipsa, nu trebuie sa va prezentati.
Nu e nevoie sa va duceti, verificati pe portal.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Verificați pe portal pentru a afla când va fi fixat primul termen!
Nu-i recomandabil să fiți delăsător, solicitând judecarea cauzei în lipsă; daca nu aveți timp, contractați servicii avocațiale.