Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare amenda rovinieta

Buna ziua,

Am primit amenda pt rovinieta desi in ziua respectiva in care am circulat cu masina in afara localitatii am cumparat rovinieta iar amenda a fost emisa la aproximativ o ora de la momentul in care am cumparat rovinieta. Cum se procedeaza pt contestarea amenzii in aceasta situatie?
De asemenea, procesul verbal pt amenda nu l-am primit, am aflat de amenda de la primarie cand am vrut sa platesc impozitul, amenda fiind din luna septembrie.
Multumesc
Ionella27, utilizator
Procesul verbal trebuie sa vi se comunice. In momentul in care il primiti, formulati plangere contraventionala in instanta si atasati dovada cu privire la achizitionarea rovinietei.