avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna neefectuat

Buna ziua.
In decembrie 2018 aveam 15 zile de CO ramase din 2017 care s-au sters la sfarsitul lui 2018 (fara a luat efectiv CO, pe fluturas nu apar). Este legal ca zilele de CO neefectuat din 2017 sa fie astfel sterse in decembrie 2018? Nu puteau fi luate 18 luni, adica pana in iunie 2019? Sau cum se calculeaza cele 18 luni in care se pot lua?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:45, 20 Februarie 2019
In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.

In speta, pentru zilele de CO neefectuate in 2017 angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat pana la 01.07.2019.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna Paula2007 Paula2007 Buna seara! Incepind cu 01.07.2017 am fost in ccc. Din ianuarie 2017 si pina la intrarea in ccc am avut concediu medical. Nu am efectuat nici o zi de concediu ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna neefectuat goplanet goplanet Daca doar 3 zile de concediu de concediu de odihna se mai pot efectua in anul 2017 fara a afecta desfasurarea activitatii , ce se intampla cu restul de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihnă Daniel_74 Daniel_74 Zilele de concediu aferente anului trecut, trebuie recuperate într-o anumită perioadă a anului în curs? Vă mulțumesc anticipat! (vezi toată discuția)