Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna neefectuat

Buna ziua.
In decembrie 2018 aveam 15 zile de CO ramase din 2017 care s-au sters la sfarsitul lui 2018 (fara a luat efectiv CO, pe fluturas nu apar). Este legal ca zilele de CO neefectuat din 2017 sa fie astfel sterse in decembrie 2018? Nu puteau fi luate 18 luni, adica pana in iunie 2019? Sau cum se calculeaza cele 18 luni in care se pot lua?

Va multumesc.
In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.

In speta, pentru zilele de CO neefectuate in 2017 angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat pana la 01.07.2019.