avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... vechime in specialitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

vechime in specialitate

de la data de 1.06.2000 sunt consilier juridic.Am fost in ingrijire copil in perioada 31.03.2001-31.03.2003si actual de la data de 01.2009-03.07.2010.ce vechime in specialitate am eu?
intreb pentru ca parerile sunt impartite!
am uitat sa mentionez sunt si functionar public , si as vrea sa-mi dati temeiul legal , deoarece cei de la cadre nu il stiu si considera ca perioada de ingrijire copil nu este efectiv lucrata si nu poate fi considerata vechime in specialitate.de aceea am de suferit si nu sunt decat consilier principal , cand as fi putut fi consilier superior
Ultima modificare: Marți, 15 Decembrie 2009
micasirena, utilizator
Cel mai recent răspuns: mihaicalinescu2005 , utilizator 11:16, 22 Noiembrie 2009
De la 01.06.2000 - 31.03.2001 si de la 31.03.2003 - 01.2009 este vechime in specialitate juridica.
Legea nr. 188/1999
"ART. 95
(1) Raportul de serviciu se suspendă la iniţiativa funcţionarului public în următoarele situaţii:
a) concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani, în condiţiile legii;
b) concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap pentru afecţiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
c) desfăşurarea unei activităţi în cadrul unor organisme sau instituţii internaţionale, în alte situaţii decât cele prevăzute la art. 94 alin. (1) lit. c);
d) pentru participare la campania electorală;
e) pentru participarea la grevă, în condiţiile legii."
"ART.96
(4) Perioada suspendării raporturilor de serviciu în condiţiile art. 94 alin. (1) lit. c) şi art. 95 alin. (1) lit. c) se consideră vechime în funcţia publică."
Deci, dupa cum foarte bine v-a informat d-l. "Freeelis", acelea sunt perioadelede vechime in specialitate si in functia publica. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendarea raportului de serviciu al functionarului public MYRELA72 MYRELA72 pentru ce perioada se poate suspenda raportul de serviciu a unui functionar public pentru plecare din tara cu un alt contract de munca ? (vezi toată discuția)
Suspendare post george62ro george62ro cind un functionar public de conducere este numit Prefect cit timp isi poate suspenda postul? (vezi toată discuția)
Suspendarea raportului de serviciu manu151 manu151 Buna ziua, care este ultima reglementare valabila pentru suspendarea functionarilor publici? care este perioada maxima? multumesc (vezi toată discuția)