Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema de prioritate.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema de prioritate.

Astazi am luat parte la un accident in care eu urcam o strada in rampa cu dublu sens dar cu o latime mica de 2 3 metri pe anumite portiuni si 4 5 metri pe alte portiuni (incap greu doua masini in contrasens) ,mergand eu am vazut un Reno oprit pe o strada perpendiculara in dreapta mea intr-o intersectie nesemnalizata fara sa aiba semnalizarea pornita si fara sa aiba intentia de a vira ,cand am ajuns langa autovehicul aceste a efectuat virajul si ne-am ciocnit ,recunoscand chiar el la momentul accidentului ca s-a asigurat doar din partea opusa a drumului. La politie eu am fost declarat vinovat pentru ca nu am acordat prioritate de dreapta intr-o ntersectie nesemnalizata. Precizez ca strada nu permitea circulatia a doua masini astfel daca i-as fi dat prioritate ne-am fi aflat intr-un impas in care s-ar fi aplicat prioritatea de rampa ,dupa comportamentului Reno-ului si dupa caracteristicile strazi si interesectiei sunt inovat?
Pe drumurile în rampă, cele care urca au prioritate față de cele care coboară.
La intersecțiile nesemnalizate, se aplică prioritatea de drepta.
Sunt două situații diferite.

Szocs Andrei a scris:

Astazi am luat parte la un accident in care eu urcam o strada in rampa cu dublu sens dar cu o latime mica de 2 3 metri pe anumite portiuni si 4 5 metri pe alte portiuni (incap greu doua masini in contrasens) ,mergand eu am vazut un Reno oprit pe o strada perpendiculara in dreapta mea intr-o intersectie nesemnalizata fara sa aiba semnalizarea pornita si fara sa aiba intentia de a vira ,cand am ajuns langa autovehicul aceste a efectuat virajul si ne-am ciocnit ,recunoscand chiar el la momentul accidentului ca s-a asigurat doar din partea opusa a drumului. La politie eu am fost declarat vinovat pentru ca nu am acordat prioritate de dreapta intr-o ntersectie nesemnalizata. Precizez ca strada nu permitea circulatia a doua masini astfel daca i-as fi dat prioritate ne-am fi aflat intr-un impas in care s-ar fi aplicat prioritatea de rampa ,dupa comportamentului Reno-ului si dupa caracteristicile strazi si interesectiei sunt inovat?

Dvs. trebuia sa acordati prioritate de trecere autoturismului care venea din dreapta pe strada laterala. Dupa ce autoturismul care venea de pe strada laterala intra pe strada pe care ati circulat dvs. celalalt autoturism avea obligatia sa va acorde prioritate de trecere intrucat dvs. urcati in rampa. Cum sa va acorde prioritate de trecere daca latimea strazii nu permitea?. Adevaratul vinovat de producerea accidentului este administratorul drumului care cu avizul politiei rutiere trebuia sa dirijeze drumul prin indicatoare rutiere.
In termen de 15 zile de la data primirii procesului verbal de contraventie depuneti la Judecatoria la care este arondat locul accidentului o plangere contraventionala impotriva Inspectoratului Judetean de Polite solicitand anularea procesulu verbal de contraventie si stabilirea adevaratului vinovat de producerea accidentului, adica administratorul drumului.
Solicitati introducerea n calitate de intervenienti conducatorul celuilalt autoturism si admnistratorul drumului.
ng. Ioan Ciobanu