Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Buna ziua! Pot divorța de sotul meu daca acesta este plecat in străinătate? Mentionez ca nu avem copii si nici proprietăți împreună. In cat timp se poate solutiona divortul?
Există posibilitatea ca instanța să rămână în pronunțare la
primul termen, desigur că am avut și eu asemenea spețe, însă tot nu se termină în 2 luni, de vreme ce după depunerea acțiunii urmează comunicarea acesteia, întâmpinarea (și eventual cererea reconvențională) se formulează în 25 zile, răspunsul la întâmpinare în alte 10 zile, apoi în termen de 3 zile instanța fixează primul termen de judecată care teoretic nu poate depăși 60 zile din acel punct.
Dar poate în Constanța se aplică alte norme procedurale, în București garantat nu se termină în 2 luni însă există posibilitatea ca instanța să dea cuvântul pe fond de la primul termen, desigur!