Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort din vina sotului - durata proces
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort din vina sotului - durata proces

Acum o luna am aflat faptul ca sotul meu ma inseala cu o prietena. Ei stau impreuna in alta tara de anul trecut din vara. Am plecat din casa si vreau sa divortet dar el nu este de acord. Mi-a zis sa-l iert ca a gresit :))). Eu nu am cum sa trec peste asa ceva, sa-l iert. I-am propus sa divortam la notar dar nu vrea si din acest motiv sunt nevoita sa ajung in instanta. Mentionez faptul ca nu avem copii si nici bunuri comune dobandite in timpul casatoriei.
Cat credeti ca va dura procesul?
2-3 termene de judecata... maxim!

In primul rand, anterior introducerii actiunii de divort, trebuie sa parcurgeti etapa informarii asupra avantajelor medierii, care este obligatorie.
Ulterior, puteti formula si inregistra cererea de divort, care pana la fixarea primului termen de judecata urmeaza calea preliminara, in care partile formuleaza intampinare, raspuns la intampinare. Abia apoi se prezinta in instanta. In functie de incarcatura instantelor de judecata aceasta etapa poate dura, in medie intre 3-6 luni.

Interventie moderator
===============

Pe Forum nu este recomandabila trimiterea cu insistenta la un specialist in domeniul respectiv (avocat, contabil, etc.), care are competenta si dreptul de a practica in acel domeniu in jurisdictia unde a aparut problema in cauza.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Depinde si de instanta. Avand in vedere si procedura cu strainatatea... s-ar putea sa dureze suplimentar.
Am avut si 8 luni intre data depunerii si data la care instanta a facut prima regularizare a cererii de chemare in judecata. Dupa prima comunicare pentru regularizarea cererii, la 8 zile din termenul de 10, mi-a anulat cererea. La o luna s-a admis cererea de reexaminare. Peste inca vreo cateva saptamani, au inceput celelalte comunicari pentru regularizare (am avut inca doua sau 3). Am un an de zile si intr-un final s-a stabilit taxa de timbru. Inca nu avem primul termen de judecata.

Eu intai l-as notifica pe sot, as arata diferenta dintre divortul de comun acprd si cel din culpa lui exclusiva, cheltuielile suplimentare, faptul ca va cheltui in plus si faptul ca unui om pe care-l iubesti trebuie sa-i dai drumul daca vrei sa-l pastrezi. :) Incercati, poate intelege.
cu cat va veti grabi mai mult cu introducerea actiunii cu atat va fi mai bine informarea privind medierea o poate face si avocatul dvs. ca sa nu aveti surpize sa vi se anuleze cererea ar trebui sa consultati un avocat.