avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autorizare construcție
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autorizare construcție

Buna seara!Eu si sotul meu vrem sa costruim o casa in curtea socrilor. Problema este ca actele sunt pe numele soacrei mele si a surori ei. Cum putem face sa trecem casa pe numele soacrei sau sa putem construii fara a a avea probleme. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:15, 22 Februarie 2019


Raluca1606 a scris:

Problema este ca actele sunt pe numele soacrei mele si a surori ei.


Ce fel de acte? Cum se numesc mai exact?
Titlul de proprietate.

raluk0207 a scris:



Raluca1606 a scris:

Problema este ca actele sunt pe numele soacrei mele si a surori ei.


Ce fel de acte? Cum se numesc mai exact?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intocmiti documentatie cadastrala si ulterior incheiati cu soacra si sora un contract de vanzare cumparare (daca le dati bani) sau de donatie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sau daca doamna este de acord sa va acorde un drept superficie asupra terenului pe care se va construi. Consider ca e mai sigur asa. Asa aveti si dumneavoastra dreptul la jumatate din valoarea casei.

Dreptul de superficie este dreptul de a edifica sau de o avea o constructie pe terenul altuia, asupra caruia dobanditi un drept de folosinta. Acest drept se obtine prin incheierea unui act juridic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, numai ca nu veti fi niciodata si proprietarii terenului.
Apoi cand nu va mai fi soacra dvs o sa trebuiasca dezbatuta succesiunea.
La fel si dupa sora soacrei.
Daca sotul dvs mai are frati, o sa va rugati de ei sa va faca acte pe terenul de sub casa.
Cel mai sigur e sa fiti proprietarii terenului.
Va construiti casa pe terenul dvs.

Alte discuții în legătură

Succesiune, mostenire acte lupealaura lupealaura Situatia noastra e cam asa: soacrii mei si-au construit impreuna casa unde au locuit. Soacra a murit acum 10 ani, iar dupa nu s-a facut succesiunea. Sotul meu ... (vezi toată discuția)
Un apartament donat de mama fiului se poate ulterior trece si pe numele sotiei? foxyvanila foxyvanila daca soacra a donat apartamentul fiului ei fara a trece in acte si nora se mai poate face ceva ca nora sa apara ulterior pe contract sau carte funciara astfel ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu pret neplatit sau contract cu drept de superficie? francisca_maria francisca_maria Buna ziua, sunt in urmatoarea situatie: el cu terenul, eu cu banii. si vrem sa construim o casa. Care contract este recomandat? 1. Contract cu drept de ... (vezi toată discuția)