Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare cu pret neplatit sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare cu pret neplatit sau contract cu drept de superficie?

Buna ziua,

sunt in urmatoarea situatie: el cu terenul, eu cu banii. si vrem sa construim o casa.
Care contract este recomandat?

1. Contract cu drept de superficie: eu sa construiesc pe terenul lui, casa sa fie pe numele meu. Dar daca el peste ani se razgandeste, ce se poate intampla? sau daca peste ani imi da foc la casa, spre exemplu ? sau cum vom putea vinde, la un moment dat, aceasta casa, in conditiile date ?

2. Contract de vanzare-cumparare: prin care eu sa dobandesc 50% drept de proprietate asupra terenului, dar sa nu achit contravaloarea. Ci aceasta contravaloare a 50% din teren sa fie considerata procent din dreptul de proprietate asupra casei (constructia casei urmand a fi integral achitata de mine).

cum ne sfatuiti sa facem ? astfel incat sa fie corect pentru ambele parti ?
va multumesc !
Jumi-juma.
buna ziua.
puteti face un contract de superficie la notariat. astfel vi se instituie dreptul de folosinta a terenului pe care se va edifica noua constructie.
urmeaza sa intabulati in CF.
proprietarul terenului sa dea o declaratie notariala precum ca este de acord sa construiti pe terenul sau.
de asemenea autorizatia de cosntructie sa se elibereze la solicitarea proprietarului terenului dar in beneficiul dvs.
dvs. tb sa va luati toate masurile de siguranta pt. a putea proba eventual ca ati fost constructor de buna-credinta .
multumesc pentru info. la inceput asa ma gandeam si eu ca cel mai bine este sa facem la notar un contract cu drept de superficie.
Dar daca peste ani el sa razgandeste ? vom fi fortati sa vindem si sa impatim banii. si cum ii vom imparti?
Oare nu este mai sigur pentru amandoi sa avem contract de vanzare-cumparare pe drept de proprietate asupra teren?
Ma gandeam asa : daca terenul este evaluat acum la 30.000 euro.
Eu sa detin jumatate, adica sa facem contract pe 15.000 euro.
si sa presupunem ca voi investi in constructia casei 50.000 euro.
Astfel el sa detina cota parte de 30% din valoarea casei.
eu sper sa nu se intample nimic, si as merge desigur pe varianta mai putin costisitoare, adica pe un ctr cu drept de superficie, dar cum nu stim ce ne rezerva viitorul...as vrea sa facem in asa fel incat sa fie bine ptr aman2 in orice situatie.
N-ar fi mai simplu și mai bine să cumpărați jumătate din teren, respectiv cota de 1/2, să construiți și apoi să apartamentați imobilul ca să știți fiecare ce vă revine exact din construcție?