avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie casa

Am un teren pe numele meu in Bucuresti si vreau sa construiesc 2 case cu intrari separate,eu si sora mea(fiecare cu casa lui).Cand vom termina de construit,vreau sa-i fac acte pe casa ei(numai pe casa)nu si teren in fata casei(iesire separata in strada).Cum se procedeaza?As vrea sa stiu ca pe viitor sa nu ai dureri de cap in legatura cu eventuale probleme care ar putea aparea?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: bortosc , utilizator 12:28, 21 Septembrie 2006
Nu am inteles prea bine ce doriti, dar trebuie sa se stabileasca un drept de servitute pentru teren.
Adica pe terenul pe care iese din casa. Si terenul de sub casa?
Eu zic ca oricum o sa aveti probleme cu terenul pe care este construita casa.
Megeti la un avocat cu schitele in mana si o sa va lamureasca.
...nu exista drept de proprietate asupra unei constructii fara drept asupra terenului...constructia nu poate sta in aer...l.50/1991 nu da dreptul de a construi fara a prezenta un drept asupra terenului pe care se va construi...
stiu..terenul pe care sta casa ei,dar pe mine ma intereseaza terenul care il vom folosi in comun,cel care intri in curte ca sa ajungi la casa.Eu ii dau casa si terenul pe care sta casa ei si restul sa ramana pe numele meu.Se poate face actele asa?



...nu exista drept de proprietate asupra unei constructii fara drept asupra terenului...constructia nu poate sta in aer...l.50/1991 nu da dreptul de a construi fara a prezenta un drept asupra terenului pe care se va construi...


Exista dreptul de superficie.



...nu exista drept de proprietate asupra unei constructii fara drept asupra terenului...constructia nu poate sta in aer...l.50/1991 nu da dreptul de a construi fara a prezenta un drept asupra terenului pe care se va construi...


Exista dreptul de superficie.

Alte discuții în legătură

Autorizare construcție Raluca1606 Raluca1606 Buna seara!Eu si sotul meu vrem sa costruim o casa in curtea socrilor. Problema este ca actele sunt pe numele soacrei mele si a surori ei. Cum putem face sa ... (vezi toată discuția)
Cum pot intabula casa noastra care este construita pe terenul parintilor mei? Sara.CD Sara.CD Buna ziua, In anul 2004 am inceput constructia unei case in Cluj. Terenul era, si este si in prezent al parintilor mei (ei avand casa pe acel teren). Parintii ... (vezi toată discuția)
Dreptul de superficie ,dreptul de servitute micusilvia micusilvia Avand dreptul de superficie si servitute asupra unei case si a terenului aferent, aflate in proprietatea primariei,in ce conditii pot cumpara acest teren? (vezi toată discuția)