Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical

Buna ziua, avem o angajata din data de 19.10.2018, este gravida, in data de 12.02.2018 intra in concediu medical cu cod indemnizatie 01, in data de 21.02.2019 prelungeste concediul medical cu inca 7 zile pana pe data de 28.02.2019 cu acelasi cod 01. Intrebarea mea este :
Daca ea lucreaza la noi din data de 19.10.2019, concediul medical I se plateste sau nu ? ( are lucrat 3 luni si aproape jumatate la societatea noastra si mai are lucrate 23 zile la o alta societate din 14.08.2018-15.092.018).
multumesc.
belami958, utilizator
Daca angajata nu are stagiul minim de asigurare, atunci puteti refuza la plata certificatul de concediu medical. Legal acesta nu trebuia eliberat de medic.

OUG nr. 158/2005:
ART. 7
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

Normele de aplicare a OUG nr.158/2005
ART. 71
(1) În înțelesul prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare, constituie refuzuri justificate la plata indemnizațiilor următoarele situații:
a) nu se face dovada calității de asigurat pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate;
b) neîndeplinirea stagiului complet de asigurare, cu excepțiile prevăzute de lege;
c) necompletarea tuturor rubricilor din certificatul de concediu medical de către medicul care a eliberat/vizat respectivul certificat;
d) neprezentarea certificatului de concediu medical în termenele prevăzute de lege;
e) acordarea retroactivă a certificatelor de concediu medical în afara situațiilor prevăzute de lege;
f) certificate de concediu medical ce depășesc duratele maxime prevăzute de prezentele norme.
(2) Constituie refuz justificat la plata indemnizațiilor și situațiile în care angajatorul constată eliberări nejustificate de certificate de concedii medicale și amână plata cu cel mult 90 de zile ca urmare a sesizării comisiilor care efectuează controlul.
va multumesc mult