Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Marfa vandua in UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Marfa vandua in UE

Buna ziua,
O societate vinde in Italia marfa pe care o transporta in Italia insusi patronul firmei respective.Nu avem CMR ,cum se procedeaza ?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Banuiesc ca va intereseaza sa si facturati in regim de scutire tva.

Intocmiti factura fara tva daca justificati si faptul ca marfurile au fost transportate din Romania in Italia.
Pentru a justifica scutirea in acest caz puteti intocmi Ordinul de deplasare (delegatie) in strainatate, atasati si alte documente care sa dovedeasca transportul efectiv, cum ar fi comanda/contractul (in care se mentioneaza modalitatea de transport), receptia bunurilor de catre beneficiarul livrarii, pe factura mentionati data la care au fost livrate bunurile si, eventual, numarul de inmatriculare al autoturismului care a fost utilizat pentru transportul bunurilor.
Constantin Vera, Contabil
multumesc foarte mult !