Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna ziua . ma intereseaza daca politia are un termen ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna ziua . ma intereseaza daca politia are un termen in care trebuie sa trimita procesul verbal pt. o amenda la care au retinut si permisul de conducere pt.depasirea vitezei vreau sa fac contestatie ,dovada de circulatie a expirat pot obtine prelungirea

buna ziua . ma intereseaza daca politia are un termen in care trebuie sa trimita procesul verbal pt. o amenda la care au retinut si permisul de conducere pt.depasirea vitezei ,vreau sa fac contestatie ,dovada de circulatie a expirat pot obtine prelungirea ei pana la sosirea procesului verbal
aici consider ca se face o confuzie, o confuzie pe care l-a un moment dat am facut-o si eu pana am pus cap la cap lucrurile in ordinea lor fireasca si logica, si tinand seama ca nu prea am vazut hotarari judecatoresti prin care s-a dispus anularea p-verbal pt simplul motiv ca viteza a fost transmisa prin statie si alt agent a intocmit pv, ci nu cel care se afla la radar, ma face sa cred ca am ajuns la o concluzie cat se poate de clara, iar daca ma insel, sunt dispus sa accept "criticile"...

1. constatatrea contraventiei se face cu aparatul de masurare a vitezei (mijloc tehnic omologat - asta scrie si in p-verbal), nu agentul de politie care se afla in masina constata viteza personal (ex propriis sensibus)

2. agentul de politie care manevreaza aparatul radar este denumit generic "operator radar" care intr-adevar trebuie sa aiba acel atestat de operator radar la care se face referire in NML 021-05

3. "operatorul radar" ptr a completa si p-verbal, ori ar trebui sa sara imediat din masina si sa opreasca soferii contravenienti - ceea ce nu se prea cuvine tinand seama si de siguranta sa si de cea a participantului la trafic-, ori sa se deplaseze la cativa m/km unde un alt coleg al sau a oprit soferul-contravenient, sau, ptr a fi spre satisfactia soferilor care contesta acest aspect, ar putea sa completeze tot el p-verbal -nu pe loc atunci- si apoi sa-l trimita prin posta dar ar aparea alte discutii fie ca nu s-a staruit la aflarea adevaratului conducator auto, fie ca, intocmidu-se in lipsa, nu s-a respectat dreptul la obiectiuni, etc.

4. consider ca agentul de politie, care impreuna cu colegul sau -"operatorul radar"- sunt trimisi (banuiesc ca printr-un ordin de serviciu sau ceva de genu) sa constate si sa sanctioneze contraventiile in ce priveste regimul vitezei, dobandeste calitatea de agent constatator cand intocmeste p-verbal (art.15-O.G.2/2001) chiar daca viteza i s-a transmis prin statie, contraventia fiind constata cu un mijloc tehnic omologat ci nu personal....este exact ca si atunci cand contraventia era surprinsa de camerele fixe si apoi un agent de politie, dupa prelucrarea datelor, aplica sanctiunea care se cuvenea, acel agent fiind persoana care a intocmit si semnat p-verbal, a dobandit calitatea de ag.constatator.

5. chiar daca, prin absurd vorbind, acest aspect care va nedumireste pe dvs, ar reprezenta un motiv de nulitate a p-verbal, acesta ar fi doar un motiv de nulitate relativ nu unul absolut si trebuie dovedit in ce masura ati fost vatamat prin faptul ca viteza s-a transmis prin statie

Sper ca raspunsul meu sa fie pe masura convingerii dvs...Toate cele bune !!!
Da,aveti dreptate dar pana la un punct numai. Iata de ce:
-in cap.4 din NML 021-05 se prevedea ca operatorul radar trebuie sa detina atestat pentru a dovedi ca este autorizat sa opereze cu aparatul radar;
-tot acolo se prevedea ca masuratorile facute in conditii de ceata ,ploaie,ninsoare sau furtuna nu sunt legale.
DIN PACATE, prin Ordinul 187 din 04.07.2009 al Directorului General al BRML ,publicat in MON.OF. nr.546 din 06.08.2009 INTREG cap.4 respectiv a fost abrogat...
Asa ca de acum inainte nu mai merge nici cu atestatul,nici cu ploaia,nici cu ceata...
Daca nu credeti,verificati datele de mai sus.
Cu stima,un baiat care a profitat o data de cap.4...