avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea mormintelor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea mormintelor

Daca ma poate lamuri cineva...
Am in spatele casei doua morminte ale parintilor celor de la care am cumparat acum 6 ani casa si pamantul. Au fost inmormantati in urma cu 20 de ani. Atunci cand am cumparat s-a facut intabularea, pe casa si teren, dar nu si pe morminte. Eu vreau sa construiesc pe acel loc dar fosti proprietari nu vor sa le mute mai departe putin si nici sa le ia de pe pamantul meu. Mai mult chiar: au venit (dupa cinci ani de la vanzare) si au facut gard inalt de 1,2m, ca sa nu intre vacile mele pe mormintele lor.
Ce pot face eu in situatia asta? Pot sa mut eu mormintele fara acordul lor?
Nu am vazut nici o lege care sa faca referire la mormintele de pe terenuri private.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: A catunul , utilizator 09:03, 24 Februarie 2019
Profanare de morminte se cheama ceea ce vreti a face dvs si se pedepseste

Si in cazul in care dau jos numai gardul?
Radu Pascal a scris:

Profanare de morminte se cheama ceea ce vreti a face dvs si se pedepseste

Desfasurati demersuri prin care apartinatorii sa solutioneze problema osemintelor
Trebuie atent analizate circumstantele in care a fost posibila inhumarea ,in alt spatiu decat cel legal prevazut
Nu desfasurati demersuri de mutare oseminte deoarece riscati sanctiuni

Chiar asa sa fie? Eu stiu ca legea garanteaza dreptul de proprietate.
Ce lege permite lor sa faca gard pe pamantul meu si mie imi interzice sa il dau jos. Sa ramana numai crucile si mormantul.
Ultima modificare: Duminică, 24 Februarie 2019
gi-jane2, moderator
Sunt aspecte distincte dreptul de proprietate si deshumarea osemintelor
Dv ati achizitionat bunul imobil in urma cu 6 ani casa +teren,respectiv aveati cunostiinta ca exista inmormantate 2 persoane si ati acceptat in aceste conditii achizitia bunurilor
Aveti intabulare pentru suprafata aferenta casa +teren ,mai putin locul de inhumare,deci nu sunteti proprietarul acelui teren
Desfasurati demersuri pentru a va informa circumstantele in care au fost inhumate cele 2 persoane pe teren proprietate privata-in conditiile in care disp Legea nr. 489/2006 privind libertatea religioasă și regimul general al cultelor, republicată. si Legea nr. 102/2014 privind cimitirele, crematoriile umane și serviciile funerare,nu permit astfel de inhumari decat in cazuri speciale
Repet terenul in care sunt inhumate cele 2 persoane nu va apartine,
Eventual faceti demersuri la autoritatea de sanatate publica locala

Alte discuții în legătură

Deshumarea este obligatorie? MaariusT MaariusT Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: Au trecut 7 ani de la inhumarea unei rude de-ale mele in Bucuresti, iar de inhumare/inmormantare s-a ocupat un ... (vezi toată discuția)
Deshumare gina_with_the_jad@yahoo.com gina_with_the_jad@yahoo.com Ma numesc Gina fostul meu sot a murit anul trecut dar fiul meu acum vrea deshumare pentru al muta in alt cimitero dar eu nu sunt de acord ce poate sa faca el ... (vezi toată discuția)
Exhumare aurora 13 aurora 13 Va rog sa imi spuneti care sunt pasii care trebuie sa ii urmez pentru a muta osemintele sotului in alta localitate, adica in locul unde voi fi si eu ... (vezi toată discuția)