Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea mormintelor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea mormintelor

Daca ma poate lamuri cineva...
Am in spatele casei doua morminte ale parintilor celor de la care am cumparat acum 6 ani casa si pamantul. Au fost inmormantati in urma cu 20 de ani. Atunci cand am cumparat s-a facut intabularea, pe casa si teren, dar nu si pe morminte. Eu vreau sa construiesc pe acel loc dar fosti proprietari nu vor sa le mute mai departe putin si nici sa le ia de pe pamantul meu. Mai mult chiar: au venit (dupa cinci ani de la vanzare) si au facut gard inalt de 1,2m, ca sa nu intre vacile mele pe mormintele lor.
Ce pot face eu in situatia asta? Pot sa mut eu mormintele fara acordul lor?
Nu am vazut nici o lege care sa faca referire la mormintele de pe terenuri private.
Multumesc anticipat!
Profanare de morminte se cheama ceea ce vreti a face dvs si se pedepseste

Si in cazul in care dau jos numai gardul?
Radu Pascal a scris:

Profanare de morminte se cheama ceea ce vreti a face dvs si se pedepseste

Desfasurati demersuri prin care apartinatorii sa solutioneze problema osemintelor
Trebuie atent analizate circumstantele in care a fost posibila inhumarea ,in alt spatiu decat cel legal prevazut
Nu desfasurati demersuri de mutare oseminte deoarece riscati sanctiuni

Chiar asa sa fie? Eu stiu ca legea garanteaza dreptul de proprietate.
Ce lege permite lor sa faca gard pe pamantul meu si mie imi interzice sa il dau jos. Sa ramana numai crucile si mormantul.
gi-jane2, moderator
Sunt aspecte distincte dreptul de proprietate si deshumarea osemintelor
Dv ati achizitionat bunul imobil in urma cu 6 ani casa +teren,respectiv aveati cunostiinta ca exista inmormantate 2 persoane si ati acceptat in aceste conditii achizitia bunurilor
Aveti intabulare pentru suprafata aferenta casa +teren ,mai putin locul de inhumare,deci nu sunteti proprietarul acelui teren
Desfasurati demersuri pentru a va informa circumstantele in care au fost inhumate cele 2 persoane pe teren proprietate privata-in conditiile in care disp Legea nr. 489/2006 privind libertatea religioasă și regimul general al cultelor, republicată. si Legea nr. 102/2014 privind cimitirele, crematoriile umane și serviciile funerare,nu permit astfel de inhumari decat in cazuri speciale
Repet terenul in care sunt inhumate cele 2 persoane nu va apartine,
Eventual faceti demersuri la autoritatea de sanatate publica locala