Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidare voluntara - lichidare judiciara
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidare voluntara - lichidare judiciara

se poate cere lichidarea voluntara .... ce reprezinta in fapt aceasta procedura si ce etape trebuiesc parcurse
lichidarea voluntara se confunda cu cererea debitorului din legea 85/2006 de incepere a procedurii sau este altceva?
este necesara prezenta unui lichidator?
ENGFULL, utilizator
etapele prevazute de legea 85/2006 si legea 31/91 republicata nu se confunda sunt chiar etapele care trebuie parcurse, cerere de deschidere a procedurii insolventei , nu este necesara prezenta unui lichidator, dupa aprobarea cererii de judec sindic , puteti numi dvs un lichidator sau sau jud. sindic poate numi de pe lista practicienilor in insolventa activi;
Temenul de "lichidare voluntara" nu apare explicit in legea 31/1990 dar se deduce din contextul art 235
Etape :
1 dizolvarea si lichidarea simultana
2 radierea soc
procedura se deruleaza la Reg comertului
lichidarea voluntara se confunda cu cererea debitorului din legea 85/2006 de incepere a procedurii sau este altceva?

In nici un caz
am inteles , multumesc
dar se face tot prin intermediul unui lichidator , sau este suficineta hotararea Aga si procedura de la registrul comertului
O lichidare si dizolvare voluntara a unei societati se face in baza Legii 31/1990, in functie de societatea care doreste dizolvarea, SRL, SA, în comandită........
Un alt aspect este si conditia economica a societatii, daca societatea are sau nu datorii catre bugetul de stat si alti creditori.
In dizolvarea volutara nu este obligatoriu ca lichidatorul numit sa fie un practician in insolventa, asociatii pot conveni si asupra alegerii unui astfel de lichidator.
adelaida_07, utilizator