avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie grupa a 2 -a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie grupa a 2 -a

Am iesit la pensie in noiembrie 2009 si am o vechime de 45 de ani, din care 27 lucrați în grupa a 2 a. Intru si eu intre cei cărora li se recalculeaza pensia ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:18, 24 Februarie 2019
Nu.
Ati primit majorarea la deschiderea drepturilor prin aplicarea prevederilor O.U.G.209/2008.
Gasiti aceasta mentiune la ;punctul "G" din decizie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca bluciana bluciana buna ziua, tatal meu a iesit la pensie in noiembrie 2009, are 19 ani si 3 luni de grupa 1, va beneficia de majorare? (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca nicu55 nicu55 Buna ziua ,va rog sa-mi spune-ti si mie daca sunt pensionat limita de varsta Gr.1,beneficiez de marirea pe care a anuntat-o Guvernul ca se aplica incepand cu ... (vezi toată discuția)
Cresterea pensiei functie de gr.2-a severalexa severalexa BUNA ZIUA SUNT PENSIONAR DEFINITIV DIN 2009 LA IMPLINIREA VIRSTEI DE 60 DE ANI, DATORITA REDUCERII VIRSTEI CU 5 ANI DEOARECE AM LUCRAT IN GR.2-A SI AS DORI ... (vezi toată discuția)