avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 936 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% a doua locuinta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% a doua locuinta

Buna ziua!
Am auzit la tv in luna ianuarie o stire privitoare la reducerea TVA -ului de la 19% la 5 % pentru achizitionarea celei de-a doua locuinte.
As dori sa stiu daca legea modificata privind TVA de 5 % pentru a doua locuinta a fost implementata deja si produce efecte .
M-ati ajuta mult daca mi-ati putea recomanda un portal unde pot monitoriza statusul acestei legi.
Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 18:46, 24 Februarie 2019

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva 5% locuinte 2019. mo nr. 44 legea legea nr. 30/2019 , oug nr. 25/2018 goghi goghi Buna ziua, In cazul in care inaite de publicarea legii nr. 30/2019 nu beneficiam de tva de 5% pentru o locuinta noua cu valoare pana in 450000 RON si am ... (vezi toată discuția)
Tva 5% pentru locuinte cu pretul peste 450000 lei alinaferaru alinaferaru Buna ziua, Din cate am inteles incepand cu 1 ian 2022, se va aplica TVA de 5% in loc de 19% pentru locuintele cu valoare intre 450000 si 700000 lei. In ... (vezi toată discuția)
Cota tva 5%. raresr50 raresr50 Buna ziua! In 2017 am achizitionat o garsoniera de la un dezvoltator imobiliar cu o cota redusa de TVA 5%. Anul acesta m-am hotarat sa mai cumpar un apartament ... (vezi toată discuția)