Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% pentru locuinte cu pretul peste 450000 lei
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% pentru locuinte cu pretul peste 450000 lei

Buna ziua,

Din cate am inteles incepand cu 1 ian 2022, se va aplica TVA de 5% in loc de 19% pentru locuintele cu valoare intre 450000 si 700000 lei. In cazul in care in promisiunea de vanzare cumparare (incheiata in octombrie 2020) este specificat “pretul vanzarii, ferm si irevocabil este de xxxxxx lei, inclusiv TVA, conform legislatiei in vigoare”, se va aplica reducerea TVA-ului desi este mentionat ca este inclus in pret?
De asemenea, daca am beneficiat de TVA 5% la achizionarea unei locuinte in valoare de 200000 lei, prin prima casa, acum 6 ani, se poate beneficia si pentru locuinta aceasta ? citind “ Orice persoană fizică poate achiziţiona, începând cu data de 1 ianuarie 2022, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o singură locuință a cărei valoare depășește suma de 450.000 lei, dar nu depășește suma de 700.000 lei, exclusiv TVA, cu cota redusă de 5%”, intelegerea mea este ca se poate.

alinaferaru, utilizator