Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru la o constructie noua
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru la o constructie noua

Buna ziua,
Am achizitionat un teren in anul 2012. Cadastrul era facut de catre vanzator in anul 2002. Ulterior am construit o casa, am receptia semnata, doar ca acum cand doresc sa-i fac cadastrul, cadastristul mi-a spus ca se cere remasurarea terenului.
Astfel, acum coordonatele luate prin GPS ale terenenului pica pe terenul vecinului. Chiar inainte de noua masuratoare cele 2 terenuri au o suprapunere.
Cadastristul imi spune ca nu mai este acceptat acest lucru si va trebui ca si vecinul sa-si faca corectie in cadastru. Acesta suprapunere este de mai mult de 2%, apropiindu-se de 4% din suprafata terenului meu.
Suprapunerea este sigur 100% una virtuala.
Va rog sa-mi spuneti cum as putea rezolva acest lucru in cel mai simplu mod. Nu este posibila adaugarea cadastrului pe casa fara a mai lua coordonatele terenului? Rog suport?
Multumesc,

DanielC1, utilizator