Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua! In anul 2016, luna aprilie, am inceput ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua! In anul 2016, luna aprilie, am inceput demersurile ...

Buna ziua! In anul 2016, luna aprilie, am inceput demersurile pentru achizitionarea unui imobil. Intrucat nu era finalizat pr. verbal de receptie a cladirii, actele au fost incheiate la notariat in ian. 2017. Surpriza este alta:
A fost o curte comuna, cadastrul facut in 2007 este cu suprafata totala, de la intrare in curte este de 15.05 m. La fel si cel din 2016, cand s-au depus actele la notar, insa in decembrie 2016, s-au schimbat coordonatele cu 10 cm in defavoarea noastra, intrand in curtea altui vecin, iar vecinul care a fost in curtea comuna, nu accepta REPOZITIONAREA COORDONATELOR, dar vrea cei 10 cm,prin modificarea gardului ( desi la masuratoarea cu aparatele speciale, se respecta lungimea, am inteles ca a influentat cadastristul, era un baiat care facea masuratorile).
Am luat legatura cu seful care a semnat documentele , am comunicat cum stau lucrurile si mi s-a spus ca trebuie facuta repozitionarea coordonatelor. Vecinul refuza, mai mult, zilnic ma ameninta ca imi da gardul jos! Ce trebuie sa fac?
Multumesc mult!
mihaiion1947, utilizator
Din pacate din cele relatate nu am inteles prea multe.

Daca este vorba de o suprapunere virtuala, atunci proprietarul nu trebuie sa fie de acord cu repozitionarea. Autorizatul care a intocmit documentatia cadastrala precedenta, poate repozitiona terenul doar cu stampila lui.

Caile legale sa vi le prezinte topograful pe care l-ati platit, fara a consulta actele/schitele greu se poate da un raspuns aici pe forum.
Da, vorbim de suprapunere virtuala! Multumesc frumos!