Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Carte tehnica imobil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Carte tehnica imobil

Buna ziua,
La blocul in care locuiesc au aparut niste probleme si, in acest sens, am solicitat asociatiei de proprietari sa imi dea o copie a cartii tehnice si a instructiunilor de urmarire a comportarii constructiei in timp. Asociatia imi spune ca nu are aceste documente, ca nu le-au fost predate (de mai bine de 20 de ani), ca nu poate face rost de ele, bla, bla, bla.
Va rog spuneti-mi cum trebuie sa procedez pentru a-i oblige sa isi faca rost de documentele astea (care, pana la urma, orice bloc ar trebui sa le aiba) si sa imi dea si mie o copie.
multumesc.
90% din blocurile din tara asta nu au carte de imobil.
Trebuie refacuta dar nu prea se poate si costa destul de multi bani. Institutiile care se ocupau de asta (ex Proiect Bucuresti) sunt de mult desfiintate si arhivele nici Dumnezeu nu cred ca mai stie pe unde sunt.
Inteleg. Asta e partea cu ce NU se poate face.
Dar, totusi, ce se POATE face ca sa se obtina ?

E vreo lege care reglementeaza partea asta cu documentele obligatorii ale unui bloc ?
Chiar daca nu exista cartea tehnica a constructiei aceasta poate fi constituita de catre serviciul urbanism din primarie care detine toate documentele in baza carora a fost edificat imobilul de locuit in comun
Exista un articol de lege prin care pot sa ii oblig sa aiba acest document ?

ynocentta a scris:

Chiar daca nu exista cartea tehnica a constructiei aceasta poate fi constituita de catre serviciul urbanism din primarie care detine toate documentele in baza carora a fost edificat imobilul de locuit in comun