avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum justific calitatea procesuala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum justific calitatea procesuala

Buna ziua,
Zilele trecute am primit somatie si titlu executor pe numele tatalui meu decedat de aproape 10 ani pt impozit locuinta si taxa salubritate introdusa de vreo 2 ani.
Neavand mostenirea dezbatuta, cum pot sa imi justific calitatea procesuala in instanta de contencios, mai ales in subspeta cu taxa de salubritate, la locuinta am platit impozitul si am chitante pana acum 2 ani, deci e vorba despre acceptarea succesiunii, insa la taxa eu inca de anul trecut am instiintat Primaria ca au deschis rol unei persoane decedate si nu au luat in seama. Cunosc de asemenea ca nu aveau voie sa emita titlu executor unei persoane decedate.
Va multumesc anticipat pt raspunsurile dvs.
Ultima modificare: Luni, 25 Februarie 2019
emil6702, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:32, 26 Februarie 2019
Dvs. puteti face plata.

Nu au cum sa execute o persoană decedata.
Da, stiu, am scris in mesaj, dar cum imi justific eu calitatea procesuala?
Ca sa va execute silit?
Ce rost are sa va intereseze?
Pai ca sa nu ma trezesc cu ei la usa cu executarea silita. Sau, atunci, cui sa ma adresez pt anularea titlului?
Mai sunt si alti mostenitori? Locuiti in imobilul respectiv?
Drepturile si obligatiile se transmit mostenitorilor.
Ultima modificare: Luni, 25 Februarie 2019
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat

Alte discuții în legătură

Termen deschidere succesiune marinel12 marinel12 Buna ziua. As vrea sa stiu care este termenul limita legal pentru a deschide succesiune la notar (6 luni sau un an de la deces) fara taxe speciale si care ... (vezi toată discuția)
Succesiune vetesi vetesi Daca dupa decedarea parintilor a trecut aproape 5 ani si eu nu am solicitat succesiunea dar in imobil locuieste un prieten de familie cine are grija de casa si ... (vezi toată discuția)
Termen dezbatere succesiune si impozit pe imobilul bun succesoral viorel34 viorel34 Buna ziua,as dori si eu o lamurire cat mai exacta.Mama soacra a decedat in 16 decembrie 2012,si poseda o garsoniera,singurul copil pe care il avea este sotia ... (vezi toată discuția)