Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea admin de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea admin de bloc

Buna ziua , as vrea sa stiu va rog daca in cazul inchirierii unei case , dupa noua lege , chiriasul este obligat sa prezinte Administratie de bloc copie dupa buletin si dupa contractul de inchiriere inregistrat la ANAF ?
Este vorba dfespre casa sau apartament in imobil d elocuit in comun ?
Daca este vorba despre apartament inchiriat in imobil de locuit in comun,disp l nr 196/2018 prevede obligatia locatarului care locuieste provizoriu mai mult de 15 zile/luna sau definitiv in imobil sa trezinte documente pentru a fi inregistrat in cartea de imobil
Este vorba de Un apartament intr-un bloc de locuinte. Administratia are drrptul la contractul de la anaf , pentru care motiv va rog ?
ADMIN
Vezi Legea AS. de Prop nr. 196/2018 ,laART.30 si 57,care prevede obligatia inregistrarii chiriasului in Cartea de imobil,aflata la presedintele de asociatie,in baza unui contract si CI (buletin). Obligatia comunicarii revine proprietarului de apartament.La randul lui presedintele comunica administratiei nr.de persoane ,lunar, pentru calculul corect al cheltuielilor comune.Tot presedintele are obligatia de-a prezenta,la cererea organelor de control, situatia la zi a Cartii de imobil
proprietarul trebuie sa anunte asociatia ca are un nou chirias, iar alte legi cer ca acea persoana sa se identifice cu datele personale (celebra carte de imobil).

Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator