avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită BILET LA ORDIN
Discuție deschisă în Executare silită

BILET LA ORDIN

AM O INTREBARE : FAPTUL CA M AM PREZENTAT LA BANCA CU UN BO PESTE DATA SCADENTEI ( APROX 5 LUNI) AR PUTEA CONSTITUI UN MOTIV DE CONTESTATIE LA EXECUTARE DIN PARTEA DEBITORULUI ?
IN SPERANTA CA VOI AFLA UN RASPUNS , VA MULTUMESC !!!
Cel mai recent răspuns: _catalin_ , utilizator 13:42, 20 Noiembrie 2009
In ce legea a-ti gasit termenul de 2 zile de depunere dupa scadenta?
Eu caut de mult un termen si nu am gasit nimic pana acum.

Multumesc,


Legea 58/1934 asupra cambiei si biletului la orin prevede urmatoarele:
"Art. 41. - Posesorul unei cambii plãtibilã la o zi fixã sau la un anume termen de la data emisiunii sau de la vedere trebuie sã o prezinte la platã, fie în ziua în care ea este plãtibilã, fie în una din cele douã zile lucrãtoare ce urmeazã."
"Art. 106. - Sunt aplicabile biletului la ordin, în mãsura în care nu sunt incompatibile cu natura acestui titlu, dispozitiunile relative la cambie, privind:
------
- platã (art. 41- 46);
-----"
Va multumesc pt raspuns.
Va multumesc foarte mult pentru ajutor !

Incerc sa investesc acest bilet la ordin , o sa merg in prima faza la instanta si apoi la executor .Mentionez ca BO a fost refuzat la plata de catre banca pe motiv ,, lipsa totala disponibil" . Din cunostintele mele modeste , stiu ca executorul va intocmi o somatie.Debitorul va putea ataca demersul executorului in termen de 15 zile , formulind contestatie la executare .Cred ca ar putea sustine in instanta ca la data cind BO era scadent ( acum 5 luni) avea disponibil in cont si faptul ca eu nu am mers la banca la scadenta BO este culpa mea .
Din acest punct de vedere am formulat intrebarea initiala .Va multumesc pentru raspuns !!!
daca se investeste biletul nu mai are sanse de contestatia la executare
Va multumesc foarte mult pentru ajutor !

Incerc sa investesc acest bilet la ordin , o sa merg in prima faza la instanta si apoi la executor .Mentionez ca BO a fost refuzat la plata de catre banca pe motiv ,, lipsa totala disponibil" . Din cunostintele mele modeste , stiu ca executorul va intocmi o somatie.Debitorul va putea ataca demersul executorului in termen de 15 zile , formulind contestatie la executare .Cred ca ar putea sustine in instanta ca la data cind BO era scadent ( acum 5 luni) avea disponibil in cont si faptul ca eu nu am mers la banca la scadenta BO este culpa mea .
Din acest punct de vedere am formulat intrebarea initiala .Va multumesc pentru raspuns !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bo analici analici Buna ziua Am un bilet la ordin de la un furnizor care are data scadenta 31.01.2012 intrebarea mea este daca mai pot sa il depun la banca pentru ridicarea ... (vezi toată discuția)
bo investit cu formula executorie daca nu a fost depus in termen ??? alice_nicole alice_nicole Buna! Poate fi BO investiti cu formula executorie daca a fost depus dupa 10 zile de la data scadentei, iar la refuz apare explicatia nedepunere in termen ... (vezi toată discuția)
Valabilitate bilet la ordin (la termen) smara_radu smara_radu Buna ziua, Caz concret: am un BO la termen, cu scadenta la data 20.10.2009. Clientul m-a rugat sa nu il depun la banca in data de 20.10, spunandu-mi ca el ... (vezi toată discuția)