Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general incasare garantie buna executie de catre o firma ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

incasare garantie buna executie de catre o firma suspendata

buna ziua. va rog sa ma ajutati daca se poate in urmatoarea situatie:
o firma suspendata (platitoare de TVA) are de incasat o garantie de buna executie pentru un contract incheiat anterior suspendarii activitatii.
problema este ca firma trebuie sa emita factura pentru incasarea garantiei.

Intrebare: are voie firma sa emita factura? operatiunea nu genereaza nici un fel de venituri, nu reprezinta desfasurarea unei noi activitati...

Deoarece firma este platitoare de tva, in momentul in care veti intocmi factura aveti obligatia de a colecta tva care tb achitat catre stat . Solutia este : anularea suspendarii, depunerea declaratiilor si reluarea suspendarii.
Deoarece garantiile nu sunt operatiuni ce se includ in sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata nu este necesar ca sumele respective sa fie reflectate in facturi. in cazul in care sunt totusi evidentiate pe facturi, se va face mentiunea "Neinclus in baza de impozitare" la coloana de taxa pe valoarea adaugata.
Avind firma suspendata nu aveti voie sa emitei facturi.