Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sarcina in ccc1
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sarcina in ccc1

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Momentan ma aflu in ccc. Ar trebui sa imi reiau activitatea in luna mai 2020. In cazul in care raman din nou insarcinata si ar trebui sa nasc peste cateva luni față de data la care ar trebui sa incep serviciul, cum as putea sa procedez ca sa nu mai reiau activitatea pentru cateva luni? As dori sa raman acasa cu bebe1. As putea sa iau medical daca sunt in ccc si contractul de munca ramane suspendat? Cand ar trebui sa anunt la serviciu a doua sarcina? Ar fi un pericol pentru următoarea indemnizație?

Va rog mult sa ma indrumati!
Multumesc!
Care este data prezumata a nasterii celui de-al doilea copil ?
Buna seara!
Eu doresc sa raman din nou însărcinată cand împlinește bebe 1 an, dar avand in vedere ca un copil nu vine programat, vreau sa stiu cum sa procedez daca trebuie sa incep serviciul si eu am cateva luni de sarcina. Sa zicem vreo 3-4. Se poate lua medical pana nasc?
Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii celui de-al doilea copil ?