Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PFA Presedinte asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PFA Presedinte asociatie

Buna dimineata! Daca presedintele asociatiei are PFA si vrea sa faca contract de prestari servicii cu asociatia ce cod CAEN ar trebui sa aiba sa poata presta? PFA-ul are codul CAEN 7022. Multumesc
Pentru presedinte se face contract de mandat, conform prevederilor legale.
Presedintele unei asociatii de proprietari este persoana aleasa prin vot si nu o entitate juridica reglementata prin lege gen PFA, SRL, SNC etc. Prin urmare activitatea sa nu este o prestatie. Pentru activitatea prestata poate fi remunerat in baza unui contract de mandat. Alte prestatii de servicii in baza unui PFA nu poate presta pt ca in calitatea pe care o are ca si persoana (proprietar) s-ar gasi intr-o situatie de conflict de interese.
Legiuitorul a dispus dispozitii concrete in ceea ce priveste raportul juridic in baza caruia reprezentantul legal al asociatiei d e proprietari poata eexercita responsabilitatile aferente functiei,respectiv contract de mandat
Dl presedinte poate sa aiba orice cod CAEN, dar in mod logic trebuie sa se abtina de la orice activitate in sensul celor aratate de Dvs. pentru a inlatura orice banuieli, intelegeti, da?
Dar daca firma dl-ui presedinte este ce-a mai tare din parcare pe o anumita activitate, atunci dl. presedinte poate face o oferta de prestari de servicii care va fi analizata de mb. com. ex (inclusiv a d-lui presedinte, nu?). Cum vedeti aceasta situatie? Este un conflict de interese? Eu zic ca DA si atunci dl. presedinte sa-si vada de interesul sau, dar la celelalte cateva sute/mii de asociatii din oras, dar nu la ce-a pe care o conduce!
Aceasta este parerea mea, ca oricum ar face el (chiar in coditiile in care executa o lucrare de f. buna calitate la asociatia dvs. si mai ofera si cate un buchet de flori fiecarui proprietar - tot rau va iesi), spuneti-ii sa se abtina!
Mult succes!