Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... se poate lua somaj fara licenta luata?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

se poate lua somaj fara licenta luata?

mi s-a eliberat adeverinta in care se spune ca am absolvit cursurile facultatii, si ca nu am sustinut examenul de licenta,

dar pe ea nu e trecuta luna absolvirii, necesara pentru inscrierea la ajofm.

luna absolvirii este necesara pentru cei de la agentia de somaj ca reper al celor 60 de zile ca termen de inscriere.

de la secretariat mi s-a spus ca luna absolvirii se trece doar pe adeverinta de absolvire eliberata ca urmare a finalizarii

studiilor prin sustinerea examenului de licenta.

in cazul meu adeverinta eliberata este ca urmare a absolvirii cursurilor, nu ca urmare a finalizarii formei de invatamant la

care am fost inscris.

un alt argument al celor de la secretariat ar fi fost acela ca nu mi se poate trece luna absolvirii ca fiind luna septembrie

pentru ca nu pot primi somaj daca nu am dat licenta

din cauza ca eu pot sa dau licenta si peste doi ani si sa primesc atunci alta adeverinta pe care o pot depune pentru somaj si

pentru ei exista riscul ca eu sa depun de doua ori cererea de somaj pentru aceeasi forma de invatamant absolvita:

-> o data cu adeverinta pe care o am acum(cea fara luna absolvirii cursurilor trecuta pe ea) ;
-> odata cu adeverinta obtinuta ca urmare a a sustinerii licentei.

momentan nu mai figurez ca student la facultate, (chiar mi s-a spus ca nu mai am statutul de student,de la secretariat) , nu

am acces la legitimatie de calatorie, carnet de student etc, nu am nici o taxa de platit - practic pot spune ca in prezent nu

urmez nici o forma de invatamant .

din moment ce ma pot incadra in campul muncii cu studii medii; nu figurez ca student la forma de invatamant a caror cursuri

le-am absolvit si nu primesc subventii de nici un fel, eu tind sa cred ca ma pot incadra in conditiile pentru obtinerea

somajului.

exista vreo declaratie pe propria raspundere pe care o semnez cand fac cerea de somaj sau ceva de genul?sau exista vreo

evidenta informatizata in posesia celor de la ajofm care sa previna astfel de cazuri pentru evitarea depunerii multiple(o

data cu adeverinta de absolvire a cursurilor- in cazul meu; si peste alti doi ani de exemplu cu adeverinta eliberata in urma

sustinerii examenului de licenta) a cererii de obtinere a ajutorului de somaj?

din cate stiu, sunt si cazuri in care s-a acordat ajutorul de somaj si fara sa ai licenta luata, atat timp cat le-a trecut de

la facultate luna absolvirii - pe cei de la ajofm nu ii intereseaza decat sa aiba anul si luna absolvirii - fie a cursurilor,

fie a examenului de licenta - asta mi s-a spus de acolo, iar de la secretariat mi s-a spus ca nu poate interveni in

continutul adeverintei, pentru ca este un format tipizat.

dvs ce credeti, se poate obtine somaj fara sa am licenta data?
Este o tampenie raspunsul facutatii cu privire la netrecerea lunii de absolvire a cursurilor. O licentă o poti sustine si in alt an in schimb cursurile facultatii sunt absolvite tot in luna in care au fost absolvite. Solicitati in scris decanatului completarea unei adeverinte cu toate elementele necesare pentru depunerea dosarului la somaj si sunt obligati sa faca aceasta. Pentru rezolvare solicitati la decan o audienta si explicati ca va lezeaza dreptul la somaj si puteti actiona in judecata facultatea pentru plata dreputului de care sunteti lipsita
adelaida_07, utilizator