Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vechime in munca

As vrea sa intreb,in cazul satisfaceri stagiului militar,am lucrat la un trust de constructii industriale conf.unui protocol cu unitatea militara,daca beneficiez de vechime si grupa?.daca da,cum trebuie de procedat?

va multumesc anticipat
Gheorghe Niga
buna ziua. Pentru cei care au nevoie de adeverinta de grad si alte sporuri , care au lucrat la immum baia mare , vreau sa va spun ca arhiva este la Bentofluz SA Satu Mare (adeverintele se elibereaza contra cost). Sper sa va fie de folos informatia.
gheniga a scris:

As vrea sa intreb,in cazul satisfaceri stagiului militar,am lucrat la un trust de constructii industriale conf.unui protocol cu unitatea militara,daca beneficiez de vechime si grupa?.daca da,cum trebuie de procedat?

va multumesc anticipat
Gheorghe Niga

Militarii in termen nu aveau o astfel de incadrare in conditii de munca, chiar daca prestau aceleasi activitati ca si cadrele militare ( HG nr. 1294/2001 strict doar pentru cadrele militare, nu si pentru MT sau PC din armata).

Militarii in termen neavand statut de angajati, nu puteau sa aiba o astfel de incadrare in conditii de munca, chiar daca prestau aceleasi activitati ca si cadrele militare ( a se vedea HG nr. 1294/2001).

Potrivit art. 49, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, perioada in care a fost satisfacut serviciul militar se asimileaza stagiului de cotizare ca perioada necontributiva.