Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Sistare pensie de boala fost angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Sistare pensie de boala fost angajat

Am avut un angajat care era pensiont pe caz de boala cu drept de munca 4 ore.Contractul a fost facut din greseala pe 8 ore , declaratiile la cas la fel. A lucrat la noi in perioada 01.11.2008-30.06.2009. Acum a venit la firma pt ca i s-a sistat pensia pe motiv ca in aceasta perioada a lucrat cu norma intreaga. Ce se poate face pt a indrepta situatia. Sa ii dau fostului angajat sa duca la cas o adeverinta ca a lucrat doar 4 ore pe zi si sa fac rectificative la toate declaratiile la cas ? Va rog sa ma ajutati. Multumesc.
Daca angajatul a lucrat si a fost platit pentru 4 ore/zi este obligatoriu sa ii rectificati documentele de CAS. De ce nu luati legatura cu Casa de pensii? Ei sunt cei mai in masura sa va lamureasca cum sa corectati situatia! Cat despre greseli...Numai cine nu munceste nu greseste...:)