avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare Declaratie Unica 2019- bonificatii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare Declaratie Unica 2019- bonificatii

Buna ziua,
Avem un PFA in sistem real cu plata impozitului estimat pana pe 15 decembrie efectuata si declaratia depusa pana pe 31 iulie 2018.
In sectiunea C. DATE INFORMATIVE PRIVIND EFECTUAREA PLĂȚILOR avem randul Rd.4 “Bonificația pentru plata integrală cu anticipație a impozitului pe venitul estimat /CAS estimată/ CASS estimată pe anul 2018”.
Ce suma se trece? 5% din impozitul estimat-bonificatia de care a beneficiat la momentul platii? Sau 5% din impozitul realizat si altfel ajungandu-se la bonificatia de 10% promisa? (deoarece respectivul PFA a depus declaratia pana pe 31 iulie si a si platit pana pe 15 decembrie.

Si inca o intrebare legata de bonificatii

In DU 2019 bonificatia de 5% calculata automat de declaratie se acorda "pentru depunerea prin mijloace electronice de transmitere la distanță a declarației unice până la data de 31 iulie 2018 inclusiv SI plata integrală a impozitului pe venit/CAS/CASS până la data de 15 martie 2019 inclusiv, reprezentând obligațiile fiscale anuale pentru anul 2018" - 15 martie fiind oricum termenul limita de plata a impozitului pe 2018
Cei care au deschis PFA dupa 31 iulie, deci nu aveau cum sa depuna declaratia in termen insa isi platesc pana pe 15 martie, nu pot beneficia de bonificatie?

Multumesc!

Cel mai recent răspuns: emiliaciotir , utilizator 11:47, 28 Februarie 2019
Luati in calcul si treceti acolo cat reprezinta doar bonificatia de 5% pentru plata integrala pana la 15 decembrie 2018.
Da, la cei care au infiintat pfa-ul mai tarziu, in timpul anului, este o ala treaba.
Deci 5% din impozitul estimat.

Inteleg ca este o alta treaba, insa asta nu-mi raspunde la intrebare :)). Beneficiaza sau nu de bonificatie? Iar daca declar ca beneficiez, chiar daca nu ma incadrez in termenul de 31 iulie, ANAF recalculeaza oare si imi da peste mana ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii pfa ContSters471013 ContSters471013 Buna ziua, Mi-am deschis si eu un PFA cu norma de venit (cod caen 9511) in 22.02.2018. La deschidere am depus declaratia 220. Ce declaratii trebuie sa mai ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza bonificatia pentru depunere online declaratie unica? teodor-andrei teodor-andrei Buna ziua. In formularul depus pe site-ul anaf am vazut sectiunile unde se indica bonificatia pentru plata integrala pana la 15 decembrie 2018. Nu vad ... (vezi toată discuția)
Bonificatie declaratie unica popaica popaica Bună ziua Am urmatoarea nelămurire legată de bonificatie . Cum completez declaratie unică dacă in 2018 am depășit venitul estimat care era sub ... (vezi toată discuția)