avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Bonificatie declaratie unica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Bonificatie declaratie unica

Bună ziua
Am urmatoarea nelămurire legată de bonificatie . Cum completez declaratie unică dacă in 2018 am depășit venitul estimat care era sub pragul de 22800 ? Cum calculez bonificatiile la cass si cas acum când trebuie să completez declaratie din 2019?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:10, 26 Martie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Era valabila bonificatia daca ati fi platit intreaga valoare datorata din valorile estimate pentru 2018 pana pe 15 decembrie 2018. Nu pentru valorile finale.
Ultima modificare: Luni, 25 Martie 2019
george-neagu, moderator
Dar pentru estimarea din 2019 care este procentul pentru bonificatie? Va multumesc pentru raspuns.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
5% daca va incadrati cu plata pana la 15 decembrie 2019 pentru estimarea pentru 2019. Spre sfarsitul anului 2019 aveti posibilitate sa depuneti declaratie unica rectificativa pentru a aduce cat mai aproape de situatia reala valorile estimatelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Întâmpin câteva dificultăți legate de completarea declarației unice pentru pfa cu venit 0, vă rog să mă ajutați Bogdan52 Bogdan52 Buna ziua, Intampin cateva dificultati legate de completarea formularului pentru declaratia unica. Sunt PFA individual cu impozitare in timp real, insa anul ... (vezi toată discuția)
Completare declaratie unica 2019- bonificatii emiliaciotir emiliaciotir Buna ziua, Avem un PFA in sistem real cu plata impozitului estimat pana pe 15 decembrie efectuata si declaratia depusa pana pe 31 iulie 2018. In sectiunea ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza bonificatia pentru depunere online declaratie unica? teodor-andrei teodor-andrei Buna ziua. In formularul depus pe site-ul anaf am vazut sectiunile unde se indica bonificatia pentru plata integrala pana la 15 decembrie 2018. Nu vad ... (vezi toată discuția)