Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare ajutor inmormantare pentru parinte angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare ajutor inmormantare pentru parinte angajat

Poate acorda o microintreprindere ajutor inmormantare unui angajat, pentru decesul unui parinte, fara ca acesta sa plateasca contributii sociale si impozit?
Mentionez ca societatea este platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor?
Poate acorda o microintreprindere ajutor de inmormantare unui angajat, pentru decesul unui parinte.

Ajutoarele de înmormântare nu sunt impozabile. (art.76 alin.4 lit.a C.fisc.) si nici nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale (art.142 lit.b C,.fisc.)
Daca aceste ajutoare nu sunt stipulate nici in contractul de munca al angajatului si nici in ROI, se pot acorda fara a fi impozabile?
Da, se pot acorda in baza unei decizii a angajatorului .
Multumesc.