Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Conducator serviciu intern
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Conducator serviciu intern

Buna ziua!
S.a mai schimbat cumva legislatia ssm referitor la norma de lucru a unui angajat in pozitia de conducator serviciu intern intr.o unitate?
Poate o persoana sa ocupe aceasta functie cu norma de lucru fractinata, 4 sau 6 ore la 2 firme diferite?

Multumesc
Normele metodologice de aplicare a legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare aprobate prin HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentiooneaza:
ART. 23
(1) Serviciul intern de prevenire şi protecţie trebuie să fie format din lucrători care îndeplinesc cel puţin cerinţele prevăzute la art. 49 şi, după caz, alţi lucrători.
(2) Conducătorul serviciului intern de prevenire şi protecţie trebuie să îndeplinească cerinţele prevăzute la art. 50
(3) Începând cu data de 1 iulie 2011, serviciul intern de prevenire şi protecţie trebuie să fie format din lucrători care au contract individual de muncă cu normă întreagă încheiat cu angajatorul.
Este obligatoriu contract individual de munca cu norma intreaga.
Codul muncii nu precizeaza cate CIM poate sa aiba incheiate un singur lucrator.
Ce sa inteleg prin norma intreaga?
Cu alte cuvinte, pot fi conducator al serviciului intren la 2 societati diferite, cu contract de munca inregistrat?
Din cate stiu in codul muncii specifica fsptul ca max de ore lucrate/zi este de 12 per angajat.
MadaCaravan, utilizator
CIM cu norma intreaga inseamna 8 ore/ zi, 5 zile/ saptamana, 2 zile libere.
Puteti avea mai multe CIM (nu se precizeaza in codul muncii, cate), dar HG nr. 1425/ 2006 specifica ca puteti fi sef SIPP doar daca aveti CIM cu norma intreaga.
Ramane de vazut, in cazul unei verificari din partea ITM cum puteti fi angajat cu norma intreaga ca sef SIPP la mai multe firme, in ce perioade de timp, intr-o zi.