Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Conducatorul serviciului intern de prevenire si ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Conducatorul serviciului intern de prevenire si protectie

Conducatorul serviciului intern de prevenire si protectie in cadrul unei firme poate fi desemnat si lucrator desemnat ssm pe un santier in cadrul aceleiasi firme?
Seful si membrii SIPP din cadrul firmei, prin fisa postului au atributii de prevenire si protectie in domeniul ssm, inclusiv pentru respectivul santier.
Lucratorul desemnat ssm are loc de munca permanent in santier si este desemnat numai din randul lucratorilor cu statut permanent, de santier.
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 20 (1) Desemnarea nominală a lucrătorului/ lucrătorilor pentru a se ocupa de activităţile de prevenire şi protecţie se face prin decizie scrisă a angajatorului.
(2) Angajatorul va desemna lucrătorul numai din rândul lucrătorilor cu care are încheiat contract individual de muncă cu normă întreagă.
(3) Angajatorul va consemna în fişa postului activităţile de prevenire şi protecţie pe care lucrătorul desemnat are capacitatea, timpul necesar şi mijloacele adecvate să le efectueze.
Va referiti la situatia cand conducatorul serviciului intern de prevenire si protectie al unei firme prestatoare sa fie desemnat simultan si coordonator de securitate pe santier de catre beneficiar?
inspectorSSM, utilizator
Nu, ma refer ca sunt conducator sipp. Firma respectiva are printre altele si santiere , in calitate de antreprenor general, si sunt desemnat si ca responsabil ssm pe santier. Am doua decizii practic, de sef sipp respectiv responsabil ssm santier. Am instintat conducerea privitor la art 26 din HG 1425.

POPA GHEORGHE a scris:

Seful si membrii SIPP din cadrul firmei, prin fisa postului au atributii de prevenire si protectie in domeniul ssm, inclusiv pentru respectivul santier.
Lucratorul desemnat ssm are loc de munca permanent in santier si este desemnat numai din randul lucratorilor cu statut permanent, de santier.
HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art. 20 (1) Desemnarea nominală a lucrătorului/ lucrătorilor pentru a se ocupa de activităţile de prevenire şi protecţie se face prin decizie scrisă a angajatorului.

(3) Angajatorul va consemna în fişa postului activităţile de prevenire şi protecţie pe care lucrătorul desemnat are capacitatea, timpul necesar şi mijloacele adecvate să le efectueze.

Angajatorul va desemna lucrătorul numai din rândul lucrătorilor cu care are încheiat contract individual de muncă cu normă întreagă. de acord, dar cred ca acest paragraf face referire mai mult la interdictia de a fi lucrator desemnat la mai multe firme cu mai multe cim-uri part time, nu la faptul ca un singur ssm-ist poate fi desemnat la 5-10 santiere ale aceleiasi firme rasfirate prin tot Bucurestiul. Itm-ul cand vine in control pe un santier cere responsabilul ssm desemnat de angajator nu intreaba si pe cate santiere este respectivul desemnat....si se poate combate numai daca vin eu si le arat cele 15 decizii de numire....cazu practic in momentul de fata sunt responsabil pe 5 santiere diferite de reabilitari, o gradinita renovare totala....atelier de pvc , zona de depozitare, 2 santiere de constructii civile...o singura persoana angajata....
In HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare sunt alte prevederi care lasa la latitudinea angajatorului cum procedeaza:
-Art. 22 (1) Angajatorul va stabili numarul de lucratori desemnati in functie de marimea intreprinderii si/sau unitatii
si/sau riscurile la care sunt expusi lucratorii, precum si de distributia acestora in cadrul intreprinderii si/sau unitatii.
(2) Angajatorul trebuie sa asigure mijloacele adecvate si timpul necesar pentru ca lucratorii desemnati sa poata
desfasura activitatile de prevenire si protectie conform fisei postului.
SECTIUNEA a 4-a
Serviciile interne de prevenire si protectie
-Art. 23 (1) Serviciul intern de prevenire si protectie trebuie sa fie format din lucratori care indeplinesc cel putin cerintele prevazute la art. 49 si, dupa caz, alti lucratori.
(2) Conducatorul serviciului intern de prevenire si protectie trebuie sa indeplineasca cerintele prevazute la art. 50.
(3) Incepand cu data de 1 iulie 2011, serviciul intern de prevenire si protectie trebuie sa fie format din lucratori care
au contract individual de munca cu norma intreaga incheiat cu angajatorul.
-Art. 24 (1) Serviciul intern de prevenire si protectie se organizeaza in subordinea directa a angajatorului ca o structura distincta.
(2) Lucratorii din cadrul serviciului intern de prevenire si protectie trebuie sa desfasoare numai activitati de prevenire si protectie si cel mult activitati complementare cum ar fi: prevenirea si stingerea incendiilor si protectia mediului.
(3) Angajatorul va consemna in regulamentul intern sau in regulamentul de organizare si functionare activitatile de
prevenire si protectie pentru efectuarea carora serviciul intern de prevenire si protectie are capacitate si mijloace
adecvate.
-Art. 25 Serviciul intern de prevenire si protectie trebuie sa aiba la dispozitie resursele materiale si umane necesare pentru indeplinirea activitatilor de prevenire si protectie desfasurate in intreprindere.