Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativa de omor sau vatamare corporala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativa de omor sau vatamare corporala?

La ce poate fi incadrat cel care a provocat victimei o taietura in zona gatului cu adancimea de 2cm? Plus amenintare cu pistolul asupra acesteia?
Tentativă de omor.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Depinde de întreaga conjunctură dar pare ca se poate face încadrare pe tentativa de omor.
Depinde si ce va stabili IML.
Exact ...!!! Daca cei de la Medicina Legala spun ca viata i-a fost pusa in pericol automat se incadreaza la tentativa la Omor...! In general fiind vizat un organ vital clar se tinteste catre tentativa la omor.
Accepțiunea medico legală de punere în primejdie a vieții nu influențează forma de vinovăție cu care se comite fapta. Aceasta din urmă privește doar poziția subiectivă cu care acționează autorul. Pentru a da un exemplu elocvent în acest sens, să luăm ipoteza în care X aruncă cu un cuțit după capul lui Y, dar Y reușește să se ferească, iar cuțitul doar îi zgârie puțin urechea. În această ipoteză este evident că raportul medico legal nu va putea constata că lui Y i a fost pusă în primejdie viața, dar fapta lui X va fi încadrată în mod evident ca tentativă de omor, fiind aptă să producă decesul și comisă cu intenție directă/eventuală în acest sens.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Da și dacă nu-l atinge deloc cuțitul?

Alexandru Matache a scris:

Accepțiunea medico legală de punere în primejdie a vieții nu influențează forma de vinovăție cu care se comite fapta. Aceasta din urmă privește doar poziția subiectivă cu care acționează autorul. Pentru a da un exemplu elocvent în acest sens, să luăm ipoteza în care X aruncă cu un cuțit după capul lui Y, dar Y reușește să se ferească, iar cuțitul doar îi zgârie puțin urechea. În această ipoteză este evident că raportul medico legal nu va putea constata că lui Y i a fost pusă în primejdie viața, dar fapta lui X va fi încadrată în mod evident ca tentativă de omor, fiind aptă să producă decesul și comisă cu intenție directă/eventuală în acest sens.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj