Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se imparte mostenirea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se imparte mostenirea?

Buna ziua.

Mama mea a fost casatorita. Are 2 copii din casnicia anterioara. A divortat si s-a casatorit cu tatal meu. Casnicie din care am rezultat doar eu.

A decedat si tatal meu si acum cateva luni a decedat mama noastra. A ramas mostenire un apartament.

Intrebarea mea este ce parte imi revine mie din mostenire si ce parte celor 2 copii care mama i-a avut intr-o casnicie anterioara?

Eu am locuit alaturi de mama mea cel mai mult, doar in ultimii ani nu am putut deoarece eu sunt stabilit in strainatate iar mamei nu i-a placut sa locuiasca aici.

Momentan nu locuieste nimeni in imobil.

Daca doresc sa vand imobilul am acest drept sau am nevoie de permisiunea celor 2 copii pe care mama ai are din casnicia anterioara?

Suntem toti majori.

Va multumesc mult.
Jumătatea tatălui din apartament revine mamei 1/4 si dvs 3/4.
Adică mama va avea 1/8, la care se adaugă jumătatea ei din imobil, rezultând in total 5/8.

Ulterior 5/8 ai mamei sunt mosteniti de toti 3 copiii, adică 5/24 fiecare.
In final, dvs veti avea
3/8 de la tata + 5/24 de la mama, în total 14/24.
Ceilalți doi frați vor avea cate 5/24.

Apartamentul îl veți putea vinde după ce dezbateti succesiunea după ambii părinți și bineînțeles împreună cu frații.

Ok deci in procente? Cat imi revine mie si cat revine celorlalti copii din casatoria anterioara?

Va multumesc de raspuns.
gi-jane2, moderator
Nu in procente.
In cote. Juridic, se calculează în fractii.
V-am scris mai sus cât va revine. Nu ati citit?