Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate gresit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate gresit

In 2004 s-a emis un titlu de proprietate pentru bunurile aparținând părinților mamei, dar in acei titlu nu apare numele mamei ! Apare numele tatei care are o litera greșită si alte 4 persoane din 8 frati, care aveau dreptul de proprietate. Mama a facut dezbaterea moștenirii cu fratii ei iar acum a venit rândul nostru, al copiilor sa vedem drepturile ce ni se cuvine de la parinti.
Intrebare:
Cum putem noi ,copiii, sa cerem drepturile părinților de pe un titlul de proprietate unde nu apare numele mamei , numele tata lui este gresit , iar in vecinii la unele parcele de pământ sunt total greșiți?
Este greu de dat un raspuns fara a se vedea actele si fara o analiza a intregii situatii, si ca atare ar fi indicat sa va deplasati cu actele la un specialist. Un nume gresit nu ar fi o problema, insa pentru celelalte chestiuni trebuie vazute si restul actelor, certificate de mostenitor, acte de stare civila, acte de proprietate, s.a.m.d.
Am avut o situatie similara in familia sotiei: ultima litera a numelui bunicului era greșită, iar toate actele copiilor au fost emise gresit. La dezbaterea moștenirii s-a constatat greseala iar notarul a solicitat schimbarea titlului de proprietate sau a numelui urmasilor !!!
trandafir2, moderator
Da, inteleg. Insa in acest domeniu al dreptului, situatie similara nu este egal cu situatie identica, adica ce vreau sa va spun prin asta, noi ne-am cam obisnuit, va credem pe cuvant, asta nu-i greu, dar trebuie vazute actele.