Forum Discuţii juridice Executare silită Ce calcule contabile va trebui sa facem ?
Discuție deschisă în Executare silită

Ce calcule contabile va trebui sa facem ?

Bună ziua !

Vineri, institutia noastră a primit de la un salariat o cerere prin care a solicitat
ca o hotărâre judecătorească să fie executată de bună voie,
pentru ca institutia să nu mai plătească alte cheltuieli de executare silită.
Directorul institutiei noastre a fost de acord.

Hotărârea judecătorească spune asa:
”Obligă pârâtul să plătească reclamantei diferenţele salariale nete
reprezentând sporul pentru condiţii vătămătoare în cuantum brut de 100 lei lunar
pentru perioada 01.01.2018-29.05.2018 inclusiv,
sumă ce va fi actualizată în funcţie de indicii de inflaţie şi dobânda legală,
de la data scadenţei până la data plăţii efective.?”

Vă rugăm enorm de mult să ne ajuta?i cu privire la modul de calcul al sumei datorate de institu?ie.
- cum se calculează indicii de infla?ie ?

De exemplu:
- dacă se calculează indicii de inflatie pentru luna ianuarie 2018 la suma de 100 lei,
- cum se calculează indicii de inflainflatie ie pentru luna februarie 2018 la suma de 100 lei ?
- în luna mai 2018 ? suma pentru spor cum va fi calculată ? ? adică va fi mai mică de 100 lei, pentru că nu avem luna întreagă de 21 de zile lucrătoare, ci doar 19 zile lucrătoare ?
Apoi, cum se calculează indicii de inflainflatie ie pentru luna mai 2018,
când nu avem toată luna întreagă ?
- in perioada 01.06.2018 ? 01.03.2019 ? unde nu mai avem spor de acordat,
se aplică indicii de inflatie din fiecare lună ?
și la ce sumă se aplică ?

SAU

- pentru luna ianuarie 2018 la suma de 100 lei se aplică indicele de inflatie
pentru luna ianuarie 2018
- pentru luna februarie 2018 ? - se aplică indicele de inflatie
la suma de 100 lei /februarie 2018 + ? /ianuarie 2018 ?
- mai departe cum se face ?.?.....

Hotărârea judecătorească spune că:
”Obligă pârâtul să vireze pentru reclamantă contribuţiile
datorate bugetului consolidat al statului
pentru sumele dispuse a fi plătite prin prezenta hotărâre.?”
- adică, institutia va trebui să retină contribuţiile,
doar la suma datorată ca spor neacordat de 100 lei /lună ?
SAU
- institutia va trebui să retină contribuţiile, la suma calculată si cu indiciii de inflatie ?
Adică, se va retine contributii si la diferenta de bani primită în plus de salariat ? rezultată în urma actualizării sumei datorate de institutie ?

Pentru dobânda legală:
- cum se calculează ?
- la suma calculată, rezultată, se vor retine contributii ? sau Nu ?
oanaportar, utilizator