Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Concediu medical

Bună ziua,am nevoie de putin ajutor daca se poate.Sotul meu lucreaza ca stivuitorist la un depozit la o temperatura de 0 grade,este angajat din data de 25 martie 2016. In ianuarie 2018 am aflat ca trebuie operat de hernie de disc(La munca ridica si produse sa le puna la raft si paleti). Pe data de 30 ianuarie 3018 am cerut adeverință de la muncă si avea 21 de zile de medical luate în ultimele 12 luni.A stat acasa februarie-martie-aprilie si 14 zile din mai,dată pe 15 mai a fost prima zi de muncă si ultimul medical a fost luat de la comis si i sa spus ca daca mai are nevoie mai are dreptul la o lună dar nu s-a mai dus. Pe 20 februarie 2019 sa simțit foarte rau,de la muncă l-au trimis acasa si am mers la medic,am rugat un coleg sa ceara adeverință si scria ca are 83 de zile in ultimele 12 luni. Am aflat ca are viroza,febra mare,tuse si ia dat 3 zile de medical pe care a doua zi l-am trimis la muncă. Sâmbătă seara pe 2 martie a primit telefon de la muncă ca cei de la bucurești nu ia acceptat medicalul si i la anulat,ia pus 3 zile de concediu de odihnă,ei zic că am depășit cu 3 zile,alea 90 legale. Oricum am calculat nu iese. Ce avem de făcut? Multumesc mult.
iuliana91, utilizator