avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate PAC/DTAC..Cum e legal?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

PAC/DTAC..Cum e legal?

Buna ziua,

Va trimit acest mail in urma articolului :
[ link extern ] /
As vrea sa stiu daca modificarile date de HG 907 mai sunt active,sau,altfel spus,daca eu am

DTAC sau PAC.

Acum,ideea pe scurt e asa:

Legea 50,actualizata la zi,de pe siteul ISC si MDRAP,spune ca la documentatie,aici,am DTAC.

Dar,asa cum se poate vedea( si pe idrept.ro sau alte siteuri ce ofera forma actualizata a legi)

au existat HG 907/2016 si HG79/2017,ce au intrat in vigoare,si zic ca am PAC.

Mai zic si asta:

SECȚIUNEA a 6-a Proiectul pentru autorizarea/desființarea executării lucrărilor și proiectul tehnic de execuție

Art. 11. -
(1) Proiectul pentru autorizarea/desființarea executării lucrărilor este parte a documentației pentru emiterea autorizației de construire/desființare, reglementată prin Legea nr. 50/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Deci,pe scurt,acum cand facem o documentatie ,care este cea corecta?
Va multumesc si va astept raspunsul cu multa nerabdare,
ing. Catalin Neagu



P.S.:Linkuri directe:

[ link extern ] /

[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Intrare in legalitate emilia adriana emilia adriana Buna ziua.am rugamintea sa imi spuneti cum pot sa intru in legalitate cu o constructie ridicata fara autorizatie de constructie in zona turistica,mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Autorizatie constructie extindere paun_marian paun_marian Buna Ziua. As dori niste sfaturi. Am cumparat de aprox 1 luna o garsoniera intr-un ansamblu rezidential la parter. Deoarece spatiul era foarte mic pentru o ... (vezi toată discuția)
Asigurarea calitatii executiei constructiilor danevas danevas m-ar interesa legat de acest subiect sa stiu exact care este mai exact continutul acestei activitati, legislatia aferenta, documentele care se intocmesc la ... (vezi toată discuția)