Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie constructie extindere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie constructie extindere

Buna Ziua. As dori niste sfaturi. Am cumparat de aprox 1 luna o garsoniera intr-un ansamblu rezidential la parter. Deoarece spatiul era foarte mic pentru o familie am ridicat pe terasa din fata bucatariei o extindere. Mentionez ca aceasta terasa se afla in afara blocului. cei drept din prostie nu am obtinut mici un fel de autorizatie. acum ma confrunt cu urmatoarea problema: cei de la gaze nu vor sa-mi faca racordarea pe motiv ca s-a modificat planul initial al garsonierei. Mentionez ca spatiul pe care am ridicat extinderea este in condominiu(4000 mp), cota indiviza din teren fiind de 32 mp. As dori sa stiu ce acte trebuiesc pentru a putea intra in legalitate si cum se procedeaza.

Va multumesc anticipat.
paun_marian a scris:
o garsoniera intr-un ansamblu rezidential la parter. Deoarece spatiul era foarte mic pentru o familie am ridicat pe terasa din fata bucatariei o extindere. Mentionez ca aceasta terasa se afla in afara blocului. cei drept din prostie nu am obtinut mici un fel de autorizatie. acum ma confrunt cu urmatoarea problema: cei de la gaze nu vor sa-mi faca racordarea pe motiv ca s-a modificat planul initial al garsonierei. Mentionez ca spatiul pe care am ridicat extinderea este in condominiu(4000 mp), cota indiviza din teren fiind de 32 mp. As dori sa stiu ce acte trebuiesc pentru a putea intra in legalitate si cum se procedeaza.

Buna ziua,
Baza legala ce trebuie cunoscuta de Dvs. este
- Legea nr. 50/1991 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executării construcţiilor şi unele măsuri pentru realizarea locuinţelor – Republicare la 13.10.2004, cu modificările şi completările ulterioare;
- Normele Metodologice din 26 august 2005 de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Publicate în Monitorul Oficial cu numărul 825 bis din data de 13 septembrie 2005;
- Ordinul MLPAT nr. 34/N din 7 noiembrie 1995 pentru aprobarea Precizărilor privind avizarea documentaţiilor de urbanism şi amenajarea teritoriului, precum şi a documentaţiilor tehnice pentru autorizarea executării construcţiilor;
- Legea nr.10/1995 din 18 ianuarie 1995 privind calitatea în construcţii cu modificări – Republicare, cu modificările şi completările ulterioare;
- HG nr. 766/1997 din 21 noiembrie 1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii;
- HG nr. 925/1995 din 20 noiembrie 1995 pentru aprobarea Regulamentului de verificare şi expertizare tehnică de calitate a proiectelor, a execuţiei lucrărilor şi a construcţiilor;
- HG nr. 272 din 14 iunie 1994 pentru aprobarea Regulamentului privind controlul de stat al calitatii in constructii;

Trebuie sa comandati / sa obtineti:
-Expertiza tehnica constructii, intocmita de un expert tehnic autorizat MLPAT (ştampila cerintele A, B) care sa constate ca modificarile/lucrarile executate de Dvs. nu afecteaza in sens negativ stabilitatea si siguranta in exploatare a cladirii si de asemenea sa se indice modalitatea practica de corectare a eventualelor erori de executie (cu schite pentru Constructor).
-Certificat de Urbanism pentru modificarile/lucrarile noi;
-Proiect tehnic faza PAC, intocmit de un arhitect membru OAR, cuprinzand planuri si Memoriul tehnic;
-Avizul ISC pentru Proiectul tehnic faza PAC, cu obtinerea vizelor „spre neschimbare” pe planuri si Memoriu tehnic
-Autorizatia de Construire, solicitata pentru intrarea in legalitate;
-sa intocmiti „Cartea Constructiei” cu noile documente, aparute ca urmare a modificarilor
-sa faceti receptia finala la terminarea lucrarilor, cf. prevederilor legale in vigoare.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov