Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pasi ptr construirea unei case
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pasi ptr construirea unei case

Sunt sigura ca de acest subiect s-au lovit foarte multi dintre noi, ar fi bine sa stim cu totii, care ar fi pasii dupa achizitia unui teren ptr construirea unei case: acte, proceduri, etc la ce institutii trebuie sa batem, cat timp aproximativ dureaza emiterea de astfel de acte, ce probleme putem intampina...dar daca acel teren are si o casa demolabila, dupa autorizatia de demolare ce urmeaza, car este urmatoul pas ptr constructia unei case?
annajanette a scris:
... care ar fi pasii dupa achizitia unui teren ptr construirea unei case: acte, proceduri, etc la ce institutii trebuie sa batem, cat timp aproximativ dureaza emiterea de astfel de acte, ce probleme putem intampina...dar daca acel teren are si o casa demolabila, dupa autorizatia de demolare ce urmeaza, car este urmatoul pas ptr constructia unei case?

Buna ziua,
Pentru inceputul discutiilor, Baza legala ce trebuie cunoscuta este:
• Legea nr. 50/1991 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executării construcţiilor şi unele măsuri pentru realizarea locuinţelor – Republicare la 13.10.2004;
• Legea nr. 117/2007 din 2 mai 2007 pentru modificarea art. 11 alin. (1) lit. b) din Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 303 din data de 7 mai 2007;
• Legea nr. 376/2006 din 5 octombrie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 846 din data de 13 octombrie 2006;
• Legea nr. 52/2006 din 8 martie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 238 din data de 16 martie 2006;
• Legea nr. 119/2005 din 5 mai 2005 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.122/2004 pentru modificarea art. 4 din Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 412 din data de 16 mai 2005;
• Legea nr. 199/2004 din 25 mai 2004 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 412 din data de 16 mai 2005;
• Ordinul nr. 1943/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată cu modificările şi completările ulterioare;
• Normele Metodologice din 26 august 2005 de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Publicate în Monitorul Oficial cu numărul 825 bis din data de 13 septembrie 2005;
• Legea nr.10/1995 din 18 ianuarie 1995 privind calitatea în construcţii cu modificări – Republicare;
• Legea nr.123/2007 din 5 mai 2007 pentru modificarea Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numãrul 307 din data de 9 mai 2007;
• Legea nr. 587/2002 pentru modificarea art. 40 din Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii
• HG nr. 766/1997 din 21 noiembrie 1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii;
• HG nr. 925/1995 din 20 noiembrie 1995 pentru aprobarea Regulamentului de verificare şi expertizare tehnică de calitate a proiectelor, a execuţiei lucrărilor şi a construcţiilor;
• HG nr. 272 din 14 iunie 1994 pentru aprobarea Regulamentului privind controlul de stat al calitatii in constructii;
• Ordinul MLPAT nr. 34/N din 7 noiembrie 1995 pentru aprobarea Precizărilor privind avizarea documentaţiilor de urbanism şi amenajarea teritoriului, precum şi a documentaţiilor tehnice pentru autorizarea executării construcţiilor;

Lista principalelor etape:
- sa obtineti de la Primaria teritoriala Certificatul de Urbanism pentru demolarea cladirii existente pe teren;
- sa comandati unui Expert tehnic MLPAT o expertiza tehnica din care sa rezulte faptul ca demolarea constructiei existente nu afecteaza stabilitatea si siguranta in exploatare a cladirii invecinate si de asemenea sa se propuna modalitatea practica de demolare (cu schite pentru Constructor).
- sa comandati unui Proiectant – Arhitect membru OAR, un Proiect tehnic – Faza PAD, care sa detalieze modul concret de demolarea constructiei existente, astfel încât sa nu se afecteaze stabilitatea si siguranta in exploatare a cladirii invecinate (cu schite pentru Constructor).
- sa obtineti de la Primaria teritoriala Autorizatia de demolare pentru demolarea cladirii existente pe teren;
- sa obtineti de la Primaria teritoriala Certificatul de Urbanism pentru edificarea noii cladiri;
- sa obtineti avizele si acordurile legale, indicate in Certificatul de Urbanism;
- sa comandati unui Proiectant - Arhitect membru OAR, un proiect tehnic faza PAC pentru edificarea noii cladiri ;
- sa obtineti, pe Proiectul tehnic + Memorii (Rezistenta + Arhitectura), avizul Inspectoratului in Constructii teritorial;
- sa platiti taxele aferente (printre care Taxa pe valoarea declarata a constructiei);
- sa obtineti de la Primaria teritoriala Autorizatia de construire pentru edificarea noii cladiri;
- sa contractati (daca nu executati in regie proprie) cu o firma de constructii – Constructorul, edificarea cladirii, conform avizelor si Proiectului tehnic vizat spre neschimbare;
- sa va angajati un Diriginte de santier;
- sa urmariti si sa convocati partile implicate la receptii pentru toate fazele determinante;
- sa completati „Cartea Constructiei” cu inscrisurile si documentele legale;
- sa faceti receptia finala la terminarea lucrarilor, cf. prevederilor legale in vigoare.
- sa faceti intabularea proprietatii (constructie);
- sa inscrieti constructia pe rolul fiscal;

Si, nu in ultimul rând, sa va asigurati mijloacele financiare pentru a plăti toate cele de mai sus.

Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Dupa eliberarea terenului, pentru a efectua o noua constructie, va sunt necesare cel intai, certificatul de urbanism si depunerea documentatiei in vederea eliberarii certificatului de urbanism. Ambele de la PRIMARIE. inarmati-va cu rabdare.
eu va multumesc foarte mult, v-am dat si recomandarile de rigoare;)