Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... proiectul constructiei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

proiectul constructiei

Buna ziua!

Am cumparat o garsoniera intr-un minibloc si vreau sa stiu daca am dreptul sau nu sa posed o copie a priectului cladirii, garantii oferite de catre diversi producatori asupra diverselor componente ale blocului, etc...
Multumesc.

Cele bune,
Liviu
Ce intelegeti dvs prin minibloc????
Copia dupa proiectul cladirii o puteti obtine foarte usor de la biroul de carte funciara intrucat este informatie publica! faceti o cerere ai achitati taxa respectiva si vi se vor elibera copii dupa toate documentele care stau la baza intocmirii dosarului cadastral al imobilului respectiv!
Garantiile oferite de furnizorii sau producatorii diverselor materiale componente ale constructiei vi le poate furniza numai constructorul sau antreprenorul lucrarilor. El este persoana caruia trebuie sa i le cereti!
B-)
SUCCES!
Cartea constructiei - despre aceasta este vorba - trebuie intocmita de constructor si predata beneficiarului la finalizarea lucrarii. In ea se vor regasi proiectele de executie ale fiecarei specialitati (arhitectura, structura, instalatii termice+sanitare+electrice), procesele verbale de faze determinante, eventualele dispozitii de santier etc. In cazul dumneavoastra beneficiarul este investitorul si acesta va trebui sa predea aceasta carte asociatiei de proprietari pe care o veti infiinta. Dupa care puteti solicita la asociatie sa il vedeti si eventual copia ce va intereseaza.

De la cadastru nu veti lua decat acele acte care au stat la baza intocmirii lui - in principiu doar niste schite de plan foarte simplificate, fara toate cotele si notele din proiectul de executie.
liviu_navacioiu a scris:

Am cumparat o garsoniera intr-un minibloc si vreau sa stiu daca am dreptul sau nu sa posed o copie a priectului cladirii, garantii oferite de catre diversi producatori asupra diverselor componente ale blocului, etc..

Bună ziua,
„Proiectul clădirii” nu este o informaţie publică, nu stă la baza întocmirii dosarului cadastral si nu poate fi găsit la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara teritorial – OCPI (fost Birou carte Funciara). asa cum gresit afirma Mihai Grigore in mesajul de mai sus.
La baza intabulării in CF stă ”Documentatia cadastrală” intocmită de un expert topo autorizat.

Ceea ce va trebuie Dvs, lucru pe care M.G.nu-l cunoaste, este de fapt „Cartea Constructiei”, document legal care contine toate informatiile si datele la care faceti referire in intrebrea Dvs.
Cartea Constructiei se intocmeste de catre Constructor, Proiectant si Investitor, conform prevedrilot legale in vigoare.
In acest document, din care face parte integranta si „Proiectul tehnic” faza PAC si DDE si „certificatele de calitate” si „certificatele de garantie” si „procesele-verbale de lucrări ce devin ascunse” si „procesul-verbal de receptie la terminarea lucrărilor” se trec in mod obligatoriu date si informaţii despre modul in care a fost proiectat, executat, controlat calitativ si receptionat blocul Dvs.
Procesul verbal de receptie la terminarea lucrărilor stipuleaza si durata in timp a perioadei de garanţie, deoarece la sarsitul ei trebuie semnat „procesul verbal de receptie finală”.
Cartea constructiei se intocmeste prin grija si pe responsabilitatea Investitorului, la care trebuie sa se afle.
Daca acesta lucreaza cu un Developer sau el exercită aceasta pozitie, la vanzarea cladirii/unei parti din cladire, Investitorul sau Developerul trebuie sa predea cumparatorului o copie dupa Cartea Constructiei.
Pentru edificarea Dvs. exhautiva in speă, baza legala este urmatoarea:

• Legea nr. 50/1991 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executării construcţiilor şi unele măsuri pentru realizarea locuinţelor – Republicare la 13.10.2004;
• Legea nr. 117/2007 din 2 mai 2007 pentru modificarea art. 11 alin. (1) lit. b) din Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 303 din data de 7 mai 2007;
• Legea nr. 376/2006 din 5 octombrie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 846 din data de 13 octombrie 2006;
• Legea nr. 52/2006 din 8 martie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 238 din data de 16 martie 2006;
• Legea nr. 119/2005 din 5 mai 2005 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.122/2004 pentru modificarea art. 4 din Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 412 din data de 16 mai 2005 ;
• Legea nr. 199/2004 din 25 mai 2004 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii ; Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 412 din data de 16 mai 2005;
• Ordinul nr. 1943/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată cu modificările şi completările ulterioare;
• Normele Metodologice din 26 august 2005 de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Publicate în Monitorul Oficial cu numărul 825 bis din data de 13 septembrie 2005;
• Legea nr.10/1995 din 18 ianuarie 1995 privind calitatea în construcţii cu modificări – Republicare ;
• Legea nr.123/2007 din 5 mai 2007 pentru modificarea Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numãrul 307 din data de 9 mai 2007;
• Legea nr. 587/2002 pentru modificarea art. 40 din Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii
• HG nr. 766/1997 din 21 noiembrie 1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii;
• HG nr. 925/1995 din 20 noiembrie 1995 pentru aprobarea Regulamentului de verificare şi expertizare tehnică de calitate a proiectelor, a execuţiei lucrărilor şi a construcţiilor;
• HG nr. 272 din 14 iunie 1994 pentru aprobarea Regulamentului privind controlul de stat al calitatii in constructii;
• Ordinul MLPAT nr. 34/N din 7 noiembrie 1995 pentru aprobarea Precizărilor privind avizarea documentaţiilor de urbanism şi amenajarea teritoriului, precum şi a documentaţiilor tehnice pentru autorizarea executării construcţiilor;

Cu stima,
Expert judiciar Eugen MARCOV
legalmgm, utilizator
Multumesc frumos pentru informatii d-le Eugen Marcov.
Ati oferit un raspuns "ca la carte".

Numai bine,
Liviu
@liviu_navacioiu
Pentru a evita aceste drumuri inutile puteti obtine o copie a acestui document direct de la Asociatia de proprietari, daca exista si daca v-ati inscris, in temeiul L230/2007, art. 10 "Proprietarii au dreptul sa cunoască toate aspectele ce ţin de activitatea asociaţiei şi au acces, la cerere, la orice document al acesteia."
Succes! :)