avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice ordinul de incepere a lucrarilor
Discuție deschisă în Achiziţii publice

ordinul de incepere a lucrarilor

Buna ziua,

Unde gasesc in legislatia aplicabila achizitiilor publice obligativitatea autoritatii contractante de a emite dupa incheierea contractului, ordinul de incepere a lucrarilor?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: donigao , utilizator 15:45, 17 Iulie 2010
Va sugerez sa consultati urmatoarele dispozitii legale, care se refera la executarea, urmarirea si receptia lucrarilor de constructie:
Legislatie aplicabilă in speţă:

1. Legea nr. 50/1991 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executării construcţiilor şi unele măsuri pentru realizarea locuinţelor – Republicare la 13.10.2004;
2. Legea nr. 117/2007 din 2 mai 2007 pentru modificarea art. 11 alin. (1) lit. b) din Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 303 din data de 7 mai 2007;
3. Legea nr. 376/2006 din 5 octombrie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 846 din data de 13 octombrie 2006;
4. Legea nr. 52/2006 din 8 martie 2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 238 din data de 16 martie 2006;
5. Legea nr. 119/2005 din 5 mai 2005 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.122/2004 pentru modificarea art. 4 din Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii. Publicată în M. Of. cu numărul 412 din data de 16 mai 2005 ;
6. Legea nr. 199/2004 din 25 mai 2004 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii ; Publicată în Monitorul Oficial cu numărul 412 din data de 16 mai 2005;
7. Ordinul nr. 1943/2002 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată cu modificările şi completările ulterioare;
8. Normele Metodologice din 26 august 2005 de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Publicate în Monitorul Oficial cu numărul 825 bis din data de 13 septembrie 2005;
9. HG nr. 766/1997 din 21 noiembrie 1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii, publicată in Monitorul Oficial nr. 352 din 12/10/1997;
10. HG nr. 925/1995 din 20 noiembrie 1995 pentru aprobarea Regulamentului de verificare şi expertizare tehnică de calitate a proiectelor, a execuţiei lucrărilor şi a construcţiilor;
11. HG nr. 272 din 14 iunie 1994 pentru aprobarea Regulamentului privind controlul de stat al calitatii in constructii;
12. HG Nr. 273 din 14 iunie 1994 privind aprobarea Regulamentului de receptie a lucrarilor de constructii si instalatii aferente acestora, Monitorul Oficial nr. 193 din 28 iulie 1994;
13. HG nr. 1303 din 24/10/2007 pentru completarea Regulamentului de recepţie a lucrărilor de construcţii şi a instalaţii aferente acestora, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 273 din 1994, in Monitorul Oficial, Partea I nr. 739 din 31/10/2007;
14. Ordinul MLPAT nr. 34/N din 7 noiembrie 1995 pentru aprobarea Precizărilor privind avizarea documentaţiilor de urbanism şi amenajarea teritoriului, precum şi a documentaţiilor tehnice pentru autorizarea executării construcţiilor.
Ultima modificare: Vineri, 16 Iulie 2010
legalmgm, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc ptr raspunsuri,

Contractul in speta este unul de proiectare si intra sub incidenta HG 925/2006 , art.89, alin.3 in sensul ca e vb despre un contract de proiectare atribuit prin negociere directa, a.i. nu s-a cerut constituirea unei garantii de buna executie.
Problema e ca autoritatea contractanta nu a emis ordinul de incepere a lucrarilor ( nu am reusit sa aflu daca intr-adevar avea aceasta obligatie, avand in vedere faptul ca este vb despre un contract de proiectare) si de aici au decurs o serie de divergente.
In concluzie, doresc sa aflu unde in legislatia aplicabila achizitiilor publice (oug 34/2006, hg 925/2006, L337/ etc ) este scris negru pe alb despre obligativitatea autoritatii contractante de a emite acest ordin dupa semnarea contractului de achizitie publica daca acesta exista.

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasi ptr construirea unei case ContSters87904 ContSters87904 Sunt sigura ca de acest subiect s-au lovit foarte multi dintre noi, ar fi bine sa stim cu totii, care ar fi pasii dupa achizitia unui teren ptr construirea ... (vezi toată discuția)
Asigurarea calitatii executiei constructiilor danevas danevas m-ar interesa legat de acest subiect sa stiu exact care este mai exact continutul acestei activitati, legislatia aferenta, documentele care se intocmesc la ... (vezi toată discuția)
Pot sa-mi construesc singur casa? flory84 flory84 Buna ziua,sotu meu se pricepe la constructie,e un al doile job,desi nu are autorizatie,vrem sa ne construim o casa,intrebare mea e daca,lege imi da voie? (vezi toată discuția)