Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Lovire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Lovire

Buna ziua !I-am dat 3 palme unui individ ,nu are leziuni sau alte chestii chestii ,nici certificat medico legal ,individul a fost la poliție si a depus plângere ! Ce as putea păți ? Multumesc
Bună ziua!

Infracțiunea de loviri sau alte violențe în forma tip se pedepsește cu închisoare între 3 luni sau 2 ani sau cu amendă conform art. 193 alin. (1) din Noul Cod Penal.

Pedeapsa concretă și modalitatea de executare depinde de mai mulți factori, cum ar fi existența antecedentelor penale, circumstanțele concrete în care a fost săvârșită fapta și altele,

Pe latura civilă, puteți fi obligat la plata despăgubirilor reprezentând daune materiale și daune morale.
Péter Varga, Avocat