Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost audiat de DIICOT în calitate de martor ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost audiat de DIICOT în calitate de martor într-un dosar și am fost tratat sub orice critică (injurii, jigniri). Există vreo modalitate prin care să fie trași la răspundere pentru acest mod de audiere?

Buna ziua, am fost la audiere in calitate de martor la un dosar de la DIICOT. Am fost tratat sub orice critica de catre cei 3 care m-au audiat. M-am injurat, jignit si cel mai important mi-au jignit iubita (jigniri precum ca o fu* altii pe iubita mea si remarci de genul). Ce se poate face? Exista vreo modalitate sa raspunda si ei pentru modul asta de audiere sau asa functioneaza lucrurile in tara asta si cei care te audiaza pot sa te calce in picioare?
Manuela Rășină, administrator
În general se merge cu avocat la audieri la DIICOT si la.politie pentru a se evita astfel.de situații.
Nu cred ca veti rezolva nimic orice ati vrea sa faceti.
Din descrierea dvs pare sa fie vorba de savarsirea infractiunii de purtare abuziva.

ART. 296 c.p.
Purtarea abuzivă
(1) Întrebuinţarea de expresii jignitoare faţă de o persoană de către cel aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
(2) Ameninţarea ori lovirea sau alte violenţe săvârşite în condiţiile alin. (1) se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime.

Mie mi se pare inadmisibil asa ceva. Cred ca cel mai "eficient" mod de a proceda este sa faceti public..Doar atunci se va face ceva cu adevarat si se va porni o ancheta.
Contactati Antena 3, ei sunt specializati si cu siguranta va vor ajuta. De asemenea au o fundatie care ii ajuta pe cei ce au suferit abuzuri ale sist de justitie.
Daca ei chiar s-au comportat mai rau decat la mahala, trebuie sa luati masuri impotriva acestui comportament. Acesti oameni.nu au ce sa caute in sistemul de justitie din nicio tara, cu atat mai putin europeana!

Alexandrumolnar a scris:

Buna ziua, am fost la audiere in calitate de martor la un dosar de la DIICOT. Am fost tratat sub orice critica de catre cei 3 care m-au audiat. M-am injurat, jignit si cel mai important mi-au jignit iubita (jigniri precum ca o fu* altii pe iubita mea si remarci de genul). Ce se poate face? Exista vreo modalitate sa raspunda si ei pentru modul asta de audiere sau asa functioneaza lucrurile in tara asta si cei care te audiaza pot sa te calce in picioare?