Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Achiziție marca inregistrata
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Achiziție marca inregistrata

Bună ziua. Ce diferențe sunt intre achizitia unei marci înregistrare pe persoana fizica si cesionata catre o PJ și achizitia direct pe persoana juridică. Marca înregistrată va fi monetizata de către un SRL.

În ce cazuri poare o marca înregistrată, face obiectul unei executări silite?

Mulțumesc!
Buna ziua,
drepturile asupra marcilor se transmit prin cesiune sau licentiere. ca marca este in patrimoniul dvs personal si o licentiati firmei sau ca e in patrimoniul firmei, e o problema de cashflow si contabilitate. E legal in ambele feluri. De ex., Coca Cola SUA a licentiat marca proprie catre Coca Cola Hellenic.
odata inregistrata, marca devine parte a patrimoniului detinatorului si, da, poate face obiectul executarii silite. e mai complicat, fiindca este unul din bunurile greu de evaluat.
adriandimitriu, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns. Și atunci cine, ce mă sfătuiți - sa demarez procedurile de Marcă înregistrată pe persoana fizica sau pe persoana juridică?