avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Costurile de intretinere lunara(service) interfon si ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Costurile de intretinere lunara(service) interfon si costurile cu verificarea anuala a aerisirilor din bucatarie - cum e corect sa fie repartizate

Intr-un bloc cu asociatie, costurile de intretinere lunara(service) interfon si costurile cu verificarea anuala a aerisirilor din bucatarie, cum e corect sa fie repartizate ? Cota parte indiviza sau pe beneficiar(apartament )
Am citit noua lege, deruta vine de la faptul ca instalatia interfonului e atat pe partile comune cat si in fiecare apartament , pe deasupra in contractul incheiat cu firma, se mentioneaza ca e per apartament .
Iar aerisirile din fiecare bucatarie, sunt, ceea ce e mentionat in lege ca "cosuri de fum ... aferente aparatelor de gatit" ? Daca da, in lege scrie ca doar curatarea lor s-ar plati per beneficiar, verificarea anuala, nu stiu unde se incadreaza., probabil tot la cota parte indiviza.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Corina89 , utilizator 18:07, 5 Martie 2019
Buna ziua. Legea 196/2018. Servic-ul la interfon se incaseaza conf contractului cu furnizorul. La noi se ia pe apartament- nu nr persoane sau mp. Mentenanta la lift se calculeaza la mp.( cota-idiviza). Salariile, curatenia, etc.

Multumesc, dar va rog, unde anume scrie in lege , ca service interfon se incaseaza conform contract cu furnizorul, ca am gaist doar
"ART. 85
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: ......interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna;....."
si ART. 88
Cheltuielile pe beneficiari sunt cheltuielile cu privire la:....intretinerea interfonului si a partii de instalatie din interiorul proprietatii individuale;...."
Se stabilesc conf contractului facut intre Asociatia de Propietari si firma care a pus/ofera mententanta. Puteti cere o copie dupa contract daca nu aveti platforma online unde toti propietarii au acces pe baza adresei de email, spatiu unde se incarca contractele, facturile de la furnizori, etc. Ca exemplu noi am platit rata 3.50/luna de apartament, acum avem 1.65 mentenanta cof contractului. Dar din cate am observat tarifele sunt pe apartament. Noi avem si camere video( de la aceeasi firma) etc.
Se stabilesc conf contractului facut intre Asociatia de Propietari si firma care a pus/ofera mententanta. Puteti cere o copie dupa contract daca nu aveti platforma online unde toti propietarii au acces pe baza adresei de email, spatiu unde se incarca contractele, facturile de la furnizori, etc. Ca exemplu noi am platit rata 3.50/luna de apartament, acum avem 1.65 mentenanta cof contractului. Dar din cate am observat tarifele sunt pe apartament. Noi avem si camere video( de la aceeasi firma) etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intretinere zkostel zkostel am cumparat un apartament intr-un cartier rezidential dar nu m-am mutat deocamdata , dar la intretinere mi se impune sa platesc ( administratia fiind de la ... (vezi toată discuția)
Cum platim salariu administrator? DORUSTA DORUSTA Buna ziua. De curând AG a angajat o firma care să administreze asociaţia. Administratorul a spus că ne va costa în jur de 30 de lei pe apartament. Dar ... (vezi toată discuția)
Apartament gol - platesc liftul si interfonul? codrin_codrin codrin_codrin Buna ziua! In conditiile in care nu locuiesc in apartamentul pe care il detin, trebuie sa platesc liftul si interfonul (mentionez ca exista paza la bloc, ... (vezi toată discuția)